Wesoły świat trzech świnek

"Trzy świnki i wilk" - reż: Jerzy Bielunas - Teatr Kamienica, Warszawa

Teatr Kamienica po raz pierwszy zaprasza najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotował klasyczną bajkę "Trzy świnki i wilk". Premiera odbędzie się już w sobotę.

Opowieść napisaną przez braci Grimm o trzech \' świnkach, które budowały domki, znają chyba wszyscy. Aktorzy pod okiem reżysera Jerzego Bielunasa zaprezentują uwspółcześnioną wersje tej bajki. 

Dzisiejsze świnki to rodzeństwo o bardzo różnych charakterach. Bank jest pracowity, ale skąpy, nic więc dziwnego, że siostry nazywają go "Skarbonką", Pink to romantyczka i jak na bujającą w chmurach osobę przystało straszna bała-ganiara. Pak zaś jest strasznym łakomczuchem i bez przerwy coś podjada. Łączy je jedno: wszystkie marzą o wybudowaniu własnego domku.

Jednakże każdama na to inny pomysł. Dom Banka jest mocny niczym sejf, romantyczny domek Pinka jest zwiewny. Pak zaś buduje domek, który będzie jednocześnie i kuchnią, i spiżarnią.

Wszystko skończyłoby się dobrze, gdyby nie Wilk, który marzy o przerobieniu świnek na kiełbaski. Aby osiągnąć swój cel, nie waha się użyć podstępu - przebiera się kolejno za filmowca, kucharza, gangstera, a nawet biedną sierotkę. Czy świnki dadzą się omamić? Czy zjednoczą się w obliczu towarzyszącego im niebezpieczeństwa? To okaże się dopiero podczas spektaklu.

- Będzie wesoło, kolorowo i bajkowo - zapowiadają twórcy. Można im wierzyć. Scenografię przygotował bowiem czeski scenograf Jan Polivka pracujący m.in. w teatrze Lalka. Świnki będą różowymipluszakami, animowanymi przez aktorów żywego planu. Grać będą na ogromnym puzonie i malutkiej harfie, atrakcji więc nie zabraknie.

Jerzy Bielunas i Jan Polivka już raz pokazywali dzieciom swoją wersję "Trzech świnek", w 2006 roku we Wrocławskim Teatrze Lalek. Uznana została ona wówczas za spektakl skrojony idealnie dla dzieci. W warszawskiej wersji zagrają: Julita Kożuszek, Marta Ledwoń, Adam Pater, Michał Sitarski.

Karolina Kreter
Polska Metropolia Warszawska
13 marca 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia