Widowisko dla uczczenia pamięci

„Nie rzucim ziemi..." - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski

Plenerowe widowisko muzyczne dla uczczenia pamięci o Powstaniach Śląskich, pod Kopcem Wyzwolenia. Mapping, historyczne rekonstrukcje, znane utwory w nowych aranżacjach, powstańcze pieśni, a do tego chór, orkiestra i grono znanych artystów w widowisku plenerowym

Widowisko „Nie rzucim ziemi..." powstało, by w kolejną rocznicę Powstań Śląskich przypomnieć oraz przybliżyć historię Ślązaków walczących o niepodległość. Historię opowiedzianą z ludzkiej perspektywy, bowiem scenariusz widowiska inspirowany jest odnalezionymi przez historyka Dariusza Pietruchę wspomnieniami piekarskiego powstańca, Emila Barona.

Za kierownictwo muzyczne wydarzenia odpowiada Miuosh. W obsadzie m.in.: Ørganek, Renata Przemyk, Sebastian Riedel, Marcin Wyrostek, Olgierd Łukaszewicz, Dariusz Chojnacki, Grażyna Bułka. Nad artystycznym kształtem czuwa Teatr Śląski w Katowicach i reżyserujący widowisko Robert Talarczyk.

Kopiec Wyzwolenia Piekarach Śląskich w sobotni wieczór stanie się zarówno naturalną scenografią, jak i bohaterem teatralno-muzycznego wydarzenia, upamiętniającego wydarzenia sprzed 100 lat. Wybrane miejsce na widowisko plenerowe nie jest przypadkowe – piekarski kopiec usypany w latach 1932-1937 jest w regionie traktowany jako symbol walki o polskość i pamiątka walk powstańców śląskich.

Wydarzenie rozpocznie się 22 sierpnia o godzinie 20.30 i jest częścią Metropolitalnych Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu II Powstania Śląskiego. Wstęp wolny. Koprodukcją wydarzenia zajmują się: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Piekary Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich oraz Województwo Śląskie.

Partnerami są: Opera Śląska w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium" oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

(-)
Materiał organizatora
21 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...