Widowisku multimedialne promującym twórczość Schaeffera

6. Era Schaeffera

Włodek Pawlik, Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon i aktorzy Sean Palmer, Waldemar Obłoza i Marek Frąckowiak wezmą udział w 6. edycji widowiska Era Schaeffera. Impreza odbędzie się będzie 21 listopada w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Tegoroczna edycja Ery Schaeffera odbędzie się pod hasłem "8 i pół dekady Schaeffera".

W widowisku multimedialnym, promującym twórczość Bogusława Schaeffera, wystąpią: pianista jazzowy Włodek Pawlik, wokalista Jorgos Skolias, akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon i perkusiści: Bronek Duży, Urszula Berezińska-Pniak, Piotr Pniak oraz grupa The White Kites. W spektaklu udział wezmą także aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza i Sean Palmer oraz tancerz Witek Jurewicz. Spektakl wyreżyseruje Maciej Sobociński.

- To festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem, a przede wszystkim hołd dla sztuki. Poprzez twórczą wymianę energii, najśmielsze kombinacje i połączenia chcemy odczytywać i odkrywać dzieło Schaeffera na wielu różnych płaszczyznach - przekonuje reżyser.

Jak zapowiadają organizatorzy, impreza jest "interaktywną i audiowizualną przestrzenią teatralną, taneczną i muzyczną, która pulsuje dramaturgicznym i muzycznym rytmem, za każdym razem ukazując dzieło mistrza w różnych kontekstach".

Tegorocznej edycji towarzyszy specjalny panel dyskusyjny z udziałem prof. Richarda Demarco, szkockiego artysty i promotora sztuki, założyciela Traverse Theatre w Edynburgu. Spotkanie odbędzie się 19 listopada w Senacie RP.

Bogusław Schaeffer jest jedną z najważniejszych osobowości polskiej muzyki współczesnej. Jest autorem 17 książek, ponad 400 kompozycji muzycznych, 40 dramatów, w tym "Scenariusza dla trzech aktorów". Urodził się w 1929 r. we Lwowie, studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim a kompozycję na Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. W 1953 r. obronił pracę dyplomową, poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego. Od 1963 r. wykłada kompozycję w krakowskiej Akademii Muzycznej. Ponadto pracował m.in. w austriackim Salzburgu i angielskim Yorku.

Schaeffer jest autorem takich dramatów jak m.in. "Scenariusz dla nieistniejącego, acz możliwego aktora instrumentalnego", "Kaczo", "Tutam" czy "Zorza". W 1984 r. powstał krótki film dokumentalny "Bogusław Schaeffer - poza schematem" w reżyserii Małgorzaty Potockiej. Jest także autorem książek z zakresu teorii i historii muzyki, m.in. "Wstęp do kompozycji", "Klasycy dodekafonii" i "Kompozytorzy XX wieku".

Artysta za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1971, 1972, 1980, 2001), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1972), Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1977) i Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008).

Sam Schaeffer mawiał o sobie: - Wbrew temu, co się o mnie sądzi, nie mam intencji elitarnych. I żałuję, że tak mało eksperymentuję, choć oczywiście zdarzało mi się napisać stuminutowy utwór na skrzypce solo.

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2009 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Zorganizowany przez Fundację Przyjaciół Stuk Aurea Porta spektakl spotkał się z żywym zainteresowaniem publiczności. Kolejna edycja w 2010 roku odbyła się w Muzeum Kolejnictwa, a w 2011 i 2012 roku - w Teatrze Studio. Ponadto jesienią 2011 roku widowisko zostało zaprezentowane w hiszpańskim Teatrze Narodowym Matadero w Madrycie, w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji. Zeszłoroczna edycja odbyła się w stołecznym Centralnym Basenie Artystycznym.

(-)
(PAP)
18 listopada 2014
Teatry
Muzeum POLIN

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...