Widzowie staną się aktorami

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Odkryją przed trójmiejską publicznością na co dzień skrywane sekrety sceny i otworzą niedostępne pracownie - z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na dni otwarte 24 i 25 marca zaprasza gdański Teatr Wybrzeże. 27 marca, dokładnie w dniu swojego święta, ducha nowej sceny budzić będzie Teatr Muzyczny w Gdyni.

Zwiedzanie Sceny Kameralnej, pokaz charakteryzacji teatralnej, m.in. zmiany płci, oglądanie kostiumów, to atrakcje, w których 24 marca między godz. 11 a 17 na Scenie Kameralnej w Sopocie, przy ul. Bohaterów Monte Cassino 30, można uczestniczyć. O godz. 16, na zakończenie dnia z teatrem, odbędzie się spotkanie z Krystyną Łubieńską, znakomitą aktorką Teatru Wybrzeże. Obecnie można ją oglądać w "Blaszanym bębenku", "Ożenku" i "Nie-boskiej komedii".

25 marca, o godz. 11, swoje podwoje otworzy dla miłośników sztuki Duża Scena Teatru Wybrzeże przy Targu Węglowym w Gdańsku.

Garderoby, magazyn kostiumów, rekwizytów, pracownia krawiecka oraz charakteryzatornia będą tego dnia otwarte dla każdego - zapowiada Grzegorz Kwiatkowski, specjalista ds. pub lic relations teatru. - W trakcie zwiedzania zademonstrujemy, w jaki sposób działają urządzenia sceniczne, czyli jak maszynownia sceny, światło i dźwięk wspomagają twórców spektaklu. Zwiedzanie będzie się rozpoczynać w foyer Dużej Sceny o każdej pełnej godzinie od 11 do 15. Konieczne są jednak wcześniejsze zapisy. Chęć odwiedzenia teatru należy zgłosić e-mailowo pod adresem zapisy@teatrwybrzeze.pl.

Tego samego dnia będzie również okazja poznać artystów Teatru Wybrzeże - o godz. 16.30 w głównym foyer odbędzie się spotkanie na temat "Moje Wybrzeże".

O swojej pracy na gdańskiej scenie opowiedzą Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże, oraz Halina Słojewska i Ryszard Ronczewski, dwoje aktorów grających w legendarnym "Zmierzchu demonów", którego premiera zainaugurowała działalność nowego gmachu - zaprasza Kwiatkowski.

Dodatkową atrakcją w tym roku będą warsztaty oświetleniowe firmy LTT - 26 marca od godz. 10.30. Będzie to okazja do poznania najnowszych rozwiązań technicznych z zakresu szeroko pojętej techniki scenicznej. Zajęcia poprowadzi Paweł Jarząbek, wymagane są wcześniejsze zapisy.

27 marca, czyli dokładnie w Międzynarodowy Dzień Teatru, o godz. 19.05 Teatr Muzyczny w Gdyni zaprasza na niepowtarzalną podróż "Budzenie ducha nowej sceny - widz w krainie czarów, czyli po drugiej stronie teatru".

Przyjdź i daj się prowadzić po najskrytszych zakamarkach teatru - zachęca Aleksandra Borowiak, specjalista ds. public relations Muzycznego. - Zobacz miejsca, których nigdy nie widziałeś, i ludzi, których nigdy wcześniej nie znałeś. Odwiedź siedem teatralnych pięter i przekonaj się o niesamowitej sile, która drzemie w tych murach.

Organizatorzy radzą przygotować się na trudną, wymagającą dobrej sprawności fizycznej przeprawę, w której opary teatralnego absurdu będą się mieszać z rytmem rock'n'rolla, komicznymi sytuacjami i mrożącymi krew w żyłach wydarzeniami. - Ubierz się wygodnie i śmiało, daj się ubrudzić teatrowi - dodaje Borowiak. - Sprzedaż i rezerwacja biletów w cenie 100 złotych, pod numerem telefonu 58 661 60 00.

(dag)
POLSKA Dziennik Bałtycki
24 marca 2012

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia