Wieczór filmowy w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza

"Produkt", Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Na sobotniej premierze w Teatrze Stefana Jaracza czułem się jakbym znalazł się w kinie na filmie o filmie. Lubię kino, więc przedstawienie "Produktu" Marka Ravenhilla obejrzałem z zainteresowaniem.

Gdyby nasz świat w wyniku jakiegoś kataklizmu przestał istnieć i pozostało z niego w postaci zapisu tylko premierowe przedstawienie w reżyserii Michała Kotańskiego, to czego nasi następcy dowiedzieliby się o nas? W 50-minutowym monologu Jamesa (Grzegorz Gromek), którego wysłuchuje aktorka Olivia (Agnieszka Grzybowska) padają słowa-klu-cze: bar sushi, Osama, dywanik modlitewny, pomarańczowy strój, ale też nóż. To kolejna, po Filipie Piszczajko w "Żydówkach", dobra rola Gromka. 

James jest producentem i chciałby zrobić film o miłości zaczynający się od przypadkowego spotkania dwojga ludzi w samolocie. Ten film będzie o lęku i krwi, bo wszystko w świecie filmu jest na sprzedaż, a mężczyzna to terrorysta. Producent opowiada scenariusz aktorce. Zaglądamy więc do filmowej kuchni. Dodatkowo scena kameralna teatru sprzyja "filmowemu" myśleniu. Scenografia Pawła Walickiego to wielkie rozsuwane tafle szkła. Przypominają o świecie terminali lotniczych i wystawowych hal, w których snują się ogłupiali ludzie, jak w wizjonerskich filmach Jacquesa Tati. Można myśleć też o zimnych wnętrzach, w których siedzą przeraźliwie samotni kobieta i mężczyzna. Malował je, ostatnio odkryty na nowo, amerykański malarz Edward Hopper. 

Dobrym zwieńczeniem sobotniego wieczoru był wernisaż w teatralnej galerii Foyer malarstwa i rysunków Izabelli Janiszewskiej-Obarek. Jedna z jej prac zainspirowana jest czymś tak ulotnym, jak trzepot gołębi w papieskim oknie. Podobnie jak płonące wieże, te gołębie to jeden z symboli naszej cywilizacji.

Marek Barański
Gazeta Olsztyńska
11 lutego 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia