Wieczór inauguracyjny i premiera

"Lorem Ipsum" - reż. Paweł Urbanowicz - Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Teatr Rozbark rozpoczyna jubileuszowy, V sezon działalności. Jubileuszowy sezon został zatytułowany wzgórze róż/wzgórze rusz, co nawiązuje do historii Rozbarku, dzielnicy Bytomia, w której pracuje teatr. W ramach wieczoru inauguracyjnego (15 września w godz. 17.30-20.00) w gmachu Teatru Rozbark odbędzie się wykład dr. Łukasza Zimnocha, poświęcony historii dzielnicy Rozbark, prezentacja tradycyjnego stroju rozbarskiego oraz premierowy pokaz przedstawienia Lorem ipsum w wykonaniu Vagabond Physical Collective, po którym odbędzie się spotkanie z artystami.

Słowo „rozbark"wywodzi się z połączenia niemieckich słów „rosen" (różany) i „berg" (góra). Ruch z kolei jest w teatrze tańca nieodzowny. Teatr Rozbark łączy w ten sposób historię i teraźniejszość. Przed Teatrem Rozbark zakwitną róże, a przez cały sezon będą pojawiać się motywy wizualne zainspirowane wzornictwem i kolorystyką tradycyjnego stroju rozbarskiego.

Program wieczoru inauguracyjnego:

- 17.30-18.30 – wykład poświęcony historii Rozbarku oraz prezentacja stroju rozbarskiego (dr Łukasz Zimnoch)

Wykład poprowadzi Łukasz Zimnoch, członek Stowarzyszenia Wrazidlok, doktor nauk politycznych, pomysłodawca Szlaku Magnatów Przemysłowych, znawca stroju rozbarskiego. To wyjątkowa okazja do zapoznania się ze skomplikowaną ale fascynującą historią tej części Bytomia. W trakcie spotkania dr Zimnoch zaprezentuje również specyfikę tradycyjnego stroju rozbarskiego.

Lorem ipsum to autorski spektakl teatru tańca traktujący o poczuciu niespełnienia, które może być przyczyną ekstremalnie silnych uczuć i namiętności. To traktat o przekraczaniu granic w celu zaspokojenia własnych pragnień. Wychodząc poza strefę komfortu, człowiek ma możliwość podnieść jakość swojego życia. Jest to jednak ryzyko, które może skutkować fatalnymi dla niego konsekwencjami.

„Lorem ipsum" to autorski spektakl teatru tańca traktujący o poczuciu niespełnienia, które może być przyczyną ekstremalnie silnych uczuć i namiętności. To traktat o przekraczaniu granic w celu zaspokojenia własnych pragnień. Wychodząc poza strefę komfortu, człowiek ma możliwość podnieść jakość swojego życia. Jest to jednak ryzyko, które może skutkować fatalnymi dla niego konsekwencjami.

Lorem ipsum – określenie stosowane w środowisku poligraficznym oznaczające tekst, który nic nie znaczy, a którego używa się do demonstracji czcionek i kompozycji pisma. Wykorzystanie tekstu w obcym języku pozwala skoncentrować się na jego wizualnych aspektach. Tradycyjnie składa się on z fragmentów traktatu Cycerona O granicach dobra i zła:
„Nie ma zatem takiego człowieka, który kocha cierpienie samo w sobie, kto by do niego dążył lub chciał go doświadczyć tylko dlatego, że jest to cierpienie, a dlatego, że czasami zdarzają się takie okoliczności, w których to cierpienie może doprowadzić go do jakiejś wielkiej przyjemności. Kto ma jakiekolwiek prawo obwiniać człowieka, który wybiera przyjemność nie wiążącą się z przykrymi konsekwencjami, albo tego, kto unika takiego cierpienia, które nie prowadzi do przyjemności?
Jednocześnie potępiamy ze słusznym oburzeniem i czujemy niechęć do ludzi, którzy są tak owładnięci urokami nietrwałej przyjemności, tak zaślepieni jej pragnieniem, że nie dostrzegają, iż następstwem ich postępowania będą z pewnością cierpienie i trudności."

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami.

(-)
taniecPolska [pl]
14 września 2018

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...