Wieczór obyczajowy

"Fredriana" - reż. Conrad Drzewiecki, Anna Hop - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Conrad Drzewiecki, pogrzebany w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, odżył w Polskim Balecie Narodowym. Dzięki 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki udało się wskrzesić opartą na "Zemście" Aleksandra Fredry "Przypowieść sarmacką" do uwertury fantastycznej "Bajka" - bezpretensjonalny, kolorowy i przyjemny w odbiorze balet.

Wartka i skupiona na miłosnych epizodach akcja jest prowadzona równolegle po obu stronach muru oddzielającego posesje Cześnika i Rejenta (ciekawe rozwiązanie pozwalające "czytać" kilka stron tekstu jednocześnie). Choreograficznie Drzewiecki stworzył "folklor tańczony na bazie klasyki", w którego staropolskim klimacie artyści PBN dobrze się sprawdzili.

W 1975 r."Przypowieść..." stanowiła część "Wieczoru polskiego". Teraz wystawiona została razem z "Mężem i żoną" Anny Hop - komediowym baletem w konwencji teatru tańca, luźno związanym z utworem Fredry, choć poruszającym te same problemy. Choreografka genialnie zainscenizowała miłosne perypetie bohaterów, po mistrzowsku wykorzystała rekwizyty; z dramaturgicznym wyczuciem wymieszała style i techniki tańca, do baletowej muzyki Moniuszki dodała współczesne aranżacje - szkoda, że skupiła się na reżyserii i grze aktorskiej, kilka trudniejszych choreograficznie duetów i solówek wzbogaciłoby akcję tanecznie, ale i fabularnie. Zaskakujący, gejowski finał dobrze się wpisał we Fredrowski nastrój wieczoru.

Joanna Brych
Polityka
10 maja 2019

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia