Wieczór potrójnie kobiecy

"Nie płacz, Penelopo" - reż: Sylwester Biraga - Teatr Druga Strefa

Po dogłębnym przebadaniu problemów męskiego charakteru w spektaklach "Dialogi penisa" i "Monologi penisa" Sylwester Biraga zabiera się do analizy damskich kłopotów życiowych. "Nie płacz, Penelopo" to słodko-gorzki trójkąt damskich wyznań, zwierzeń i rozliczeń.

Penelope, Chloe i Leonia spotykają się na wieczorze panieńskim ich wspólnej przyjaciółki. Każda z nich jest silną indywidualnością. W dzieciństwie blisko się przyjaźniły, ale ich wybory życiowe sprawiły, że nieco oddaliły się od siebie. 

– Dramat śmieszy, ale momentami w dobitny sposób ukazuje, jak nawet bardzo bliskie sobie osoby chowają się za maską wiecznie zadowolonych i spełnionych, mimo że rzeczywistość jest zupełnie inna – mówi Sylwester Biraga. – W pogoni za szczęściem i promowanym we współczesnym świecie wzorcem ludzi sukcesu kobiety idą na ustępstwa wbrew swojej woli i naturze. Na szczęście, po wielu pustych frazesach każda z nich dochodzi do głębokiej autorefleksji i obnażonej skruchy.

To, co się wydarzy podczas wieczoru, będzie bolesną lekcją, która jednak zwiąże przyjaciółki jeszcze mocniej.

W spektaklu zobaczymy pierwszy raz na tej scenie Hannę Konarowską, która wcześniej zagrała m.in. w „Miłość ci wszystko wybaczy” w Teatrze Polonia.

„Nie płacz, Penelopo”, dramat wg tekstów Christine Anglio, Juliette Arnaud, Corinne Puget, reż. Sylwester Biraga, Teatr Druga Strefa, Warszawa, ul. Magazynowa 14a, bilety: 40 zł, rezerwacje tel. 606 295 607, premiera: piątek (20.11), spektakle: sobota (21.11), godz. 18 i 20.30, niedziela (22.11) – czwartek (26.11), godz. 20

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
20 listopada 2009

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia