Wieczór z Puccinim w św. Janie

"Płaszcz" / "Siostra Angelica" - reż. Natalia Kozłowska - Centrum św. Jana

Fundacja Tutti zaprasza 27 listopada o godz. 18 na wieczór operowy w Centrum Św. Jana, podczas którego obejrzeć będzie można dwie opery Giacomo Pucciniego - "Płaszcz" i "Siostra Angelica".

Projekt dotyczy scenicznego wystawienia jednych z najważniejszych dzieł muzycznych Giacomo Pucciniego, dwóch jednoaktowych oper pt. "Płaszcz" (Il tabarro) oraz "Siostra Angelica" (Suor Angelica). Obie opery są częścią cyklu trzech jednoaktowych oper skomponowanych przez Pucciniego pod nazwą "Tryptyk".

Pomysł na temat pierwszej z oper cyklu Puccini zaczerpnął z granej z wielkim powodzeniem w paryskim teatrze realistycznej sztuki "Płaszcz" (Il Tabarro) Didiera Golda. Jest to jedna z najbardziej dramatycznych oper w historii gatunku. Zatopiona jest w mrocznych, fatalistycznych brzmieniach, które posiadają jednocześnie zwartą, krwistą, wyrazistą materię tematyczną. Dodatkowo zwięzłość akcji, niedługi czas trwania opery działa na jego korzyść, budując u słuchacza niebywałe napięcie.

"Siostra Angelica" (Suor Angelica) jest drugą operą cyklu. To - jak nazywa je Piotr Kamiński w swoim przewodniku "Tysiąc i jedna opera" - "brzydkie kaczątko" całego "Tryptyku", ponieważ grywana przez teatry operowe niezwykle rzadko, została niesłusznie skazana na powolne zapomnienie. Ten piękny obraz operujący przejrzystymi białymi, wręcz niebiańskimi brzmieniami orkiestry znakomicie kontrastuje z mrocznymi odmętami z Płaszcza.

Idea przedsięwzięcia

Pomysłodawcą przedsięwzięcia, a także kierownikiem muzycznym jest Rafał Kłoczko, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej, artysta wszechstronnie uzdolniony; dyrygent, animator kultury i organizator życia muzycznego, teoretyk muzyki, a także kompozytor. Rafał Kłoczko dał się poznać jako znakomity dyrygent operowy podczas takich trójmiejskich wydarzeń operowych jak wystawienie oper "Weksel Małżeński" G. Rossiniego oraz "Gianni Schicchi" G. Pucciniego (maj 2013) a przede wszystkim wystawienie po 119 latach opery "Le Villi" G. Pucciniego w czerwcu 2012 w Operze Bałtyckiej,

Inscenizacji spektaklu podjęła się Natalia Kozłowska, młoda reżyserka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, która współpracowała z takimi instytucjami jak choćby Teatr Polski w Warszawie, czy Opera Bałtycka w Gdańsku. Ma w swoim dorobku cztery duże inscenizacje operowe i wiele asystentur u boku znanych polskich reżyserów operowych i teatralnych.

Solowe partie kreować będą najzdolniejsi soliści Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Rolę tytułowej Siostry Angeliki kreować będzie znakomita gdańska sopranistka Anna Fabrello, natomiast w pozostałych rolach usłyszymy między innymi sopranistkę Delfinę Skarbek (Giorgietta) oraz niezwykle utalentowanego barytona Miłosza Gałaja (Michele). Muzycznie opery wykona orkiestra TUTTA FORZA, której członkami są absolwenci i studenci AM w Gdańsku.

Dzieła zaprezentowane zostaną publiczności podczas jednego wieczoru, dzięki czemu gdańscy melomani obejrzeć będą mogli oba spektakle.

Trzecia z kolei opera "Tryptyku" - "Gianni Schicchi" wykonana została przez zespół artystów gdańskiej Akademii Muzycznej na deskach Opery Bałtyckiej podczas majowego wieczoru operowego pt. "Rossini/Puccini - Komedia w Operze" w 2013 roku.

Wydarzenie to wpisuje się obchody V Gdańskich Dni Wokalistyki Musica Vocale 2013.

Organizator

Fundacja TUTTI powstała w 2012 r. Od początku swojego istnienia działa w obszarze szeroko pojętej kultury. Wspiera rozwój i karierę młodych artystów, muzyków, plastyków, uczniów, studentów, absolwentów szkół i uczelni artystycznych, umożliwiając im realizację pomysłów i marzeń. Fundacja pomaga nauczycielom muzyki w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Poprzez integrację środowiska szkolnego i akademickiego z centrami kultury stwarza możliwości dodatkowej pracy ze zdolną młodzieżą. Współpracując z ogólnopolskimi instytucjami, promuje Trójmiasto i Region Pomorski w kraju i na świecie. Ponadto Fundacja działa na rzecz poszerzania społecznej świadomości zdrowego stylu życia, sportu i zasad zdrowego odżywiania.

Obecnie koncentruje się przede wszystkim na realizacji projektów, dzięki którym młodzi artyści rozwiną swoje talenty, zdobędą doświadczenie zawodowe oraz szansę na lepszy start w dorosłe życie. Forma spektakli operowych wydaje się być najbardziej odpowiednim narzędziem do realizacji tego celu, jako gatunek niezwykle wymagający dla wykonawców, ale jednocześnie bardzo spektakularny. Wybór kompozycji wielkich twórców, dzieł często niesłusznie zapomnianych jest istotny przez wzgląd na promocję Trójmiasta jako ważnego ośrodka kulturalnego, a dla mieszkańców jest propozycją miłego spędzania czasu wolnego.

Płaszcz i Siostra Angelica - operowy wieczór z Giacomo Puccinim

27 listopada 2013 r. (środa), godzina 18.00

Centrum Św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50

Wejściówki dostępne są w biurze promocji artystycznej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

(-)
Materiał organizatora
19 listopada 2013

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia