Wieczorek kabaretowo - musicalowy w elbląskim Teatrze im. Aleksandra Seweruka

"Różowy Młynek. Wieczór kabaretowy Teatru Muzycznego" - reż. Maciej Korwin - Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

W Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu trwa 12. Elbląska Wiosna Teatralna. Jutro o godz. 19 gdyński Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej zaprezentuje "Różowy młynek". Spektakl ten jest swoistym wieczorkiem kabaretowo-musicalowym, pełnym teatralnych niespodzianek.

Magiczną podróżą dookoła musicalowego świata w anturażu piór, kabaretek i wysokich obcasów. Jak mówią realizatorzy spektaklu, potoczne wyobrażenie o początkach kabaretu uruchamia w wyobraźni obraz tandetnych spelunek, nagich ciał tancerek, mrocznych ulic i nocnych barów, w których strumieniami leją się mocne trunki, a zapach dymu rozprzestrzenia się po całym lokalu. I rzeczywiście jest w tym wyobrażeniu sporo prawdy, ale trzeba przy tym pamiętać, że kabaret spośród innych sztuk wyróżniał niezwykle wysoki poziom artystyczny scenicznych produkcji oraz wyjątkowa atmosfera niespotykana nigdzie indziej. Program kabaretowy składał się z kilkunastu niepowiązanych ze sobą numerów - piosenek, monologów, skeczy, poezji, tańca i improwizacji. Kabaret będący salonem awangardy i narodzin nowych idei zawierał w swoim programie także sztukę satyryczną - żarty, kawały i humoreski. Zderzał ze sobą to co popularne z wysokim poziomem artystycznym i oryginalnymi założeniami awangardy.

Aktualna satyra, dowcipna wymiana zdań między wykonawcami a publicznością stanowiła o powodzeniu kabaretowego przedsięwzięcia. Kabaret mógł działać na zasadzie niespodzianki, w której główną atrakcją była spontaniczna improwizacja obecnych na scenie artystów, ale równie często zdarzały się przedstawienia dokładnie zaplanowane, posiadające niezwykle wysoki poziom. Do takich właśnie artystycznych początków kabaretu nawiązuje "Różowy młynek".

jago
Dziennik Elbląski
11 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia