Wiejskiej trylogii część trzecia

"Czasami księżyc świeci od spodu" - reż. Paweł Wolak - Lubuski Teatr w Zielonej Górze

Legniccy aktorzy, ale także dramatopisarze i reżyserzy, Paweł Wolak oraz Katarzyna Dworak-Wolak (PiK) przygotowują ostatnią część trylogii opowieści wiejskich. Sztuka "Czasami księżyc świeci od spodu" realizowana jest w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Prapremiera 2 września.

- Pierwszą próbę z lubuskim zespołem mieliśmy w czerwcu. Kolejnych kilka zaplanowaliśmy na lipiec, a do ostatecznych prac nad przygotowaniem premiery przystąpimy 2 sierpnia. Będzie to już nasz piąty autorsko wyreżyserowany spektakl, ale i debiut. Po raz pierwszy wystawimy przedstawienie w klasycznym układzie sceny i widowni - zauważa współautor i współreżyser spektaklu Paweł Wolak.

Sztuka "Czasami księżyc świeci od spodu" będzie trzecią i ostatnią częścią trylogii "opowieści wiejskich" legnickiego duetu małżeńsko-artystycznego PiK (Paweł i Kasia). Część pierwsza "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" (premiera w grudniu 2013) zrealizowana została na ich macierzystej scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, część druga "Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna" w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze (premiera we wrześniu 2015). Zaplanowana na 2 września br. na tej samej scenie premiera finałowej części tryptyku otworzy sezon artystyczny 2016/2017 w Lubuskim Teatrze, ale także tegoroczne Winobraniowe Spotkania Teatralne.

- O ile tematem pierwszej części tryptyku było zło, a drugiej miłość, to w trzeciej odsłonie skupimy się na rodzinie. Punktem wyjścia do tej opowieści będzie spotkanie po wielu latach rozłąki w domu rodzinnym dwóch braci, z których starszy przed laty uciekł i zostawił młodszego. Pretekstem będzie śmierć ojca, a spotkanie stanie się okazją do rozliczenia się ze sobą i pomiędzy sobą - objaśnia Paweł Wolak.

Scenografię przedstawienia przygotowuje Piotr Tetlak, muzykę Jacek Hałas, a na żywo w spektaklu na bębnach grać będzie perkusista zespołu Kormorany Artur "Gaja" Krawczyk.

Sztuka "Czasami księżyc świeci od spodu" będzie piątą w dorobku duetu PiK i drugim spektaklem zrealizowanym poza macierzystą sceną w Legnicy. Debiutem był spektakl "Sami" (2008), a jego dopełnieniem sztuka "Pracapospolita, czyli tacy sami" (2010). Jesienią br. autorski spektakl Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" (w 2014 r. nagrodzony za tekst w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej) wyruszy w artystyczną podróż z legnickim teatrem w ramach tegorocznej edycji ogólnopolskiego programu "Teatr Polska".

Grzegorz Żurawiński
@kt - Legnicki Serwis Teatralny
5 lipca 2016

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia