Wielbiona, sławna, nieszczęśliwa

"Judy" - reż. Dominik Nowak - Nowy Teatr w Słupsku

Wzruszający spektakl zobaczyć można było w weekend w Nowym Teatrze. "Judy" to pięknie opowiedziana dramatyczna historia amerykańskiej aktorki Judy Garland.

Pewnie każdy zna piękną piosenkę "Somewhere Over the Rainbow" z "Czarnoksiężnika z krainy Oz" z 1939 r., śpiewaną przez 17-letnią wówczas Judy Garland. Ale już nie każdy wie, jak bardzo dramatyczne życie miała ta aktorka. Choć żyła zaledwie 47 lat, aż przez 45 występowała na scenie. Była gwiazdą, ale przede wszystkim ofiarą amerykańskiego przemysłu filmowego. O tym właśnie jest spektakl "Judy" w reżyserii Dominika Nowaka, którego premiera odbyła się w weekend w Nowym Teatrze. To przedstawienie kameralne, intymne. Na scenie widzimy Katarzynę Misiewicz-Żurek, która cudownie wciela się w postać Judy zaledwie na trzy tygodnie przed jej śmiercią. Amerykańską gwiazdę poznajemy, gdy szykuje się do swojego ostatniego, jak się okazało, występu. Opowiada dramatyczną i wzruszającą historię życia.

Katarzynie Misiewicz-Żurek na scenie partneruje Lesław Żurek (prywatnie mąż), jest również pianista Przemysław Zalewski. Podczas spektaklu Katarzyna Misiewicz-Żurek wykonuje osiem najbardziej znanych piosenek Judy Garland.

"Judy" to popis gry Katarzyny Misiewicz-Żurek. Aktorka wspaniale buduje napięcie, zabierając widzów w podróż po skrajnych emocjach. To również dlatego po scenie finałowej u części publiczności pojawiają się łzy wzruszenia. A potem długie brawa, które całej trójce wykonawców bardzo się należą. Bardzo dobrze, że Dominik Nowak zaprasza do Nowego Teatru aktorów spoza Słupska. Kilka tygodni temu rolą w "Bogu mordu" publiczność oczarował m.in. Lesław Żurek. Dwa ostatnie wieczory należały natomiast do Katarzyny Misiewicz-Żurek. To dla niej i dla wzruszeń, które wywołuje, trzeba być w teatrze również w najbliższą sobotę i niedzielę. Początek "Judy" o godz. 19, w kasie są jeszcze bilety w cenie 30 i 25 złotych.

Daniel Klusek
Głos Pomorza
18 sierpnia 2016

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

13. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier