Wielka improwizacja zwyciężyła

18. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - Sopot 2018"

Najlepszym słuchowiskiem „Wielka improwizacja" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Janusza Zaorskiego

W poniedziałkowy wieczór 27 maja poznaliśmy najlepsze słuchowiska radiowe i spektakle telewizyjne, które zgłoszone zostały do 19. Festiwalu „Dwa Teatry" w Sopocie. Grand Prix Prezesa Zarządu Polskiego Radia otrzymali twórcy słuchowiska „Wielka improwizacja" wyemitowanego przez radiową Dwójkę, a zwycięskim spektaklem Teatru Telewizji Polskiej okazało się „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

Konkursowe prezentacje odbywały się od 24 maja w Sopocie oraz Gdyni i Gdańsku. W trakcie otwarcia Festiwalu Prezes Polskiego Radia podkreślał, że „Dwa Teatry" są wielkim świętem radiowego i telewizyjnego teatru, który: Uruchamia w nas to, co jest w nas najważniejsze, czyli wyobraźnię – mówił Andrzej Rogoyski.

Po przesłuchaniu 34 słuchowisk konkursowych Jury w składzie: Małgorzata Kożuchowska, Igor Gorzkowski, Cezary Harasimowicz (przewodniczący), Jacek Kopciński i Maciej Małecki przyznało GRAND PRIX Prezesa Zarządu Polskiego Radia twórcom słuchowiska „Wielka improwizacja". Nagrodzeni zostali: Wojciech Tomczyk (tekst), Janusz Zaorski (reżyseria), Andrzej Brzoska (realizacja akustyczna), Piotr Fronczewski, Jerzy Radziwiłowicz i Andrzej Mastalerz (role aktorskie).

Akcja „Wielkiej improwizacji" rozgrywa się na stadionie piłkarskim. W czasie meczu warszawskiej Legii z Cracovią, który odbył się 3 maja 1967 roku, Kazimierz Dejmek (w tej roli Piotr Fronczewski) próbuje namówić 44-letniego wówczas Gustawa Holoubka (Jerzy Radziwiłowicz), by przyjął rolę Gustawa-Konrada w planowanym przez niego na deskach Teatru Narodowego przedstawieniu „Dziadów". Holoubek opiera się propozycji, wynajdując liczne powody, dla których nie może i nie powinien zagrać tej roli. Dopiero prowokacja dyrektora Dejmka doprowadza Gustawa do niecodziennego zachowania.

Ponadto Jury przyznało m.in.:

· Nagrodę za reżyserię słuchowiska „Mojżesz – REMIX" dla Tomasza Mana (Program 3 Polskiego Radia);

· Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska „Żaba" w reżyserii Waldemara Modestowicza dla Marty Rebzdy (Teatr Polskiego Radia);

· Nagrodę za muzykę lub opracowanie muzyczne: Aleksander Dębicz – „Anna Karenina" (Teatr Polskiego Radia);

· Nagrodę za aktorską rolę kobiecą: Wiktoria Gorodeckaja – Anna w „Annie Kareninie" (Teatr Polskiego Radia);

· Nagrodę za aktorską rolę męską: Andrzej Chyra („Mojżesz – REMIX"; Program 3 Polskiego Radia) oraz Ryszard Doliński („Życie na zderzaku"; Radio Białystok);

· Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego: „Szczegółowa teoria życia i umierania" z tekstem i w reżyserii Michała Zdunika (Program 1 Polskiego Radia).

W konkursie spektakli Teatru Telewizji Polskiej GRAND PRIX trafiło do twórców „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

Ponadto Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostali uhonorowani Halina Łabonarska i Jan Englert.

Emisja nagrodzonego słuchowiska dziś o godz. 21.00 w radiowej Jedynce.

Szczegółowe wyniki konkursu na stronie: dwateatry.polskieradio.pl i facebook.com/DwaTeatrySopot/.

Artur Szklarczyk
Materiał Organizatora
28 maja 2019

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia