Wielka mała impreza dla dzieci

6. edycja Festiwalu Spektakli dla Dzieci "Mała Talia"

Sześć spektakli obejrzą najmłodsi widzowie podczas 6. edycji Festiwalu Spektakli dla Dzieci "Mała Talia", rozpoczynającym się w niedzielę w Teatrze im. Solskiego. Przygotowano z tej okazji premierę "Alicji w krainie czarów".

Jak poinformował w czwartek Rafał Balawejder, dyrektor naczelny tarnowskiej sceny, podczas 11 dni festiwalu kilka tysięcy dzieci z Tarnowa i okolic będzie mogło zobaczyć sześć spektakli, w tym cztery przedstawienia konkursowe. Impreza potrwa od niedzieli do 11 czerwca.

- Wydarzenie promuje aktywne uczestnictwo w kulturze - pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku i przez cały ten czas cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród publiczności, nie tylko tej najmłodszej - ocenił dyrektor Teatru im. Solskiego.

Jako pierwsza zostanie zaprezentowana najnowsza tarnowska premiera "Alicja w krainie czarów" w reżyserii Julii Mark. Oprocz tego będzie można zobaczyć m.in. "Pierścień i różę" Marty Guśniowskiej (Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej), "Królową śniegu" (Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach), "O Calineczce malutkiej dzieweczce" (Teatr Lalek "Rabcio" w Rabce Zdrój), "Dzikie łabędzie" (Teatr Lalki "Maska" w Rzeszowie).

Podobnie jak w poprzednich edycjach festiwalu przedstawienia będą oceniane przez mieszane jury: dziecko oraz osobę dorosłą. Pamiątkowe nagrody - teatralne maski zostały przygotowane przez dzieci oraz wolontariuszy.

W ramach festiwalu przewidziano również imprezy towarzyszące, m.in. piknik teatralny, który odbędzie się w Dzień Dziecka na schodach przed teatrem. Z kolei aktorzy odwiedzą oddział dziecięcy w szpitalu Św. Łukasza w Tarnowie, będzie można ich spotkać w jednym z centrów handlowych oraz w Parku Strzeleckim.

Swoje podwoje otworzy też dziecięcy klub festiwalowy, jako miejsce spotkań z aktorami i twórcami spektaklu. Po każdym przedstawieniu w foyer teatru będą się odbywały spotkania widzów i aktorów.

Zaplanowano też konferencje dla nauczycieli, wychowawców, działaczy i twórców kultury, w tym publiczną debatę o jakości oferty teatralnej dla młodych widzów.

Festiwal spektakli dla dzieci i młodzieży "Mała Talia 2014" jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "6. Festiwal Mała Talia - pierwsze kroki w świecie teatru".

(-)
(PAP)
31 maja 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...