Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2007"

7. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej

7. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2007" kończy się w poniedziałek wieczorem, ale znamy już pierwszego laureata imprezy. Wielką Nagrodę festiwalu za całokształt twórczości otrzymała aktorka Danuta Szaflarska

Szaflarska (rocznik 1915) ma na swoim koncie setki ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. W Teatrze TV debiutowała w 1955 roku, do dziś wystąpiła w ponad pięćdziesięciu spektaklach, zagrała w dramatach między innymi Tadeusza Różewicza, Sławomira Mrożka czy Williama Szekspira. Trójmiejscy widzowie będą mogli ją zobaczyć na ekranie w startującym w tym roku w konkursie "Dwóch Teatrów" spektaklu TV "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego w reżyserii Macieja Englerta. Pokaz widowiska odbędzie się w poniedziałek w sopockim kinie Polonia o godz. 16. 

Wielka Nagroda festiwalu "Dwa Teatry" w tym roku została przyznana po raz drugi. Jej celem jest wyróżnienie osób szczególnie zasłużonych dla telewizyjnej lub radiowej twórczości teatralnej. W zeszłym roku jej laureatem został Gustaw Holoubek.

Choć Dwa Teatry wystartowały w piątek, to najwięcej wydarzeń festiwalu zaplanowano na sobotę i niedzielę. W sopockim kinie Polonia oraz na mieszczącej się w tym samym budynku (ul. Bohaterów Monte Cassino 55/57) Scenie Kameralnej teatru Wybrzeże można będzie oglądać konkursowe spektakle teatru TV i wysłuchać walczących o nagrody słuchowisk radiowych. Po raz pierwszy w ramach Dwóch Teatrów obejrzeć będzie można "żywe" spektakle teatralne: głośne "Teczki" niezależnego Teatru Ósmego Dnia z Poznania, inspirowane odkryciem przez artystów ich własnych dossier w archiwach byłej PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa oraz widowisko plenerowe "Gaja" Integracyjnej Grupy Teatralnej POMOST z Orzesza, zwycięzcy telewizyjnego konkursu "Dolina kreatywności". Po raz pierwszy także na Dwóch Teatrach swoją obecność zaznaczy TVP Kultura; w niedzielę w gdańskim klubie Żak oraz w sobotę i niedzielę w Sopocie zaprezentuje swój cykl rejestracji najważniejszych spektakli krajowych scen z kilku ostatnich sezonów.

Laureatów konkursu festiwalu "Dwa Teatry" poznamy w poniedziałek wieczorem, galę wręczenia nagród transmitować będzie na żywo od godz. 20.20 TVP1. Spektakle Teatru TV ocenia pięcioosobowe jury, w którego składzie jest operator i reżyser filmowy Witold Adamek, aktorka gdańskiego teatru Wybrzeże Dorota Kolak, reżyser filmowy Juliusz Machulski, kompozytor Edward Pałłasz oraz pisarz i dramaturg Eustachy Rylski. Nagrody za teatralne słuchowiska radiowe przyznaje: aktorka Grażyna Barszczewska, kompozytor Maciej Małecki, wiceprezydent Sopotu i poeta Wojciech Fułek oraz dziennikarze Wacław Tkaczuk i Krzysztof Feusette. Na stronach internetowych www.dwateatry.tvp.pl oraz www.polskieradio.pl/teatr/dwateatry znaleźć można pełny program festiwalu wraz z opisami konkursowych spektakli Teatru TV i słuchowisk radiowych. Wstęp na wszystkie imprezy w ramach Dwóch Teatrów jest wolny.

Spotkania z gwiazdami

Stałym elementem Dwóch Teatrów są spotkania z gwiazdami imprezy. Po każdym pokazie konkursowych spektakli Teatru TV w Krzywym Domku przy Monciaku porozmawiać będzie można z twórcami widowisk: reżyserami, scenarzystami, dramaturgami i aktorami. Dodatkowe spotkania z aktorskimi sławami przygotowano w sobotę i niedzielę w całym Trójmieście. W Teatrze na Plaży (Sopot, ul. Mamuszki 2 - obok Hotelu Grand) w sobotę porozmawiać będzie można z Mają Ostaszewską (g. 11), Marią Pakulnis (g. 13), Zbigniewem Zapasiewiczem (g. 15) i Krzysztofem Kolbergerem (g. 17); a w niedzielę z Markiem Proboszczem (g. 11), Adamem Woronowiczem (g. 13), Andrzejem Zielińskim (g. 15) oraz Dominiką Ostałowską (g. 17). W gdyńskim Teatrze Miejskim (ul. Bema 6) gościć będzie w sobotę Ewa Błaszczyk (g. 11), Marcin Troński (g. 13) i Marta Lipińska (g. 18), a w gdańskim Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) w niedzielę spotkać będzie można Halinę Łabonarską (g. 11), Krzysztofa Kowalewskiego (g. 13) oraz Sławomira Orzechowskiego (g. 15). Wstęp wolny.

Mirosław Baran
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
2 czerwca 2007

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia

Maskarada – Międzynaro...