Wielka Nagroda pojedzie do Bratysławy

10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada"

Werdykt 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie.
Grand Prix za „Stories of walls" otrzymał Bratislava Puppet Theatre. Nagrodę drugą za „Giraffe" Hop Signor Puppet Theatre w Grecji. Nagrodę aktorską Radosław Sadowski za Zajączka w „Smacznego, proszę Wilka!" z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku - Białej. Wyróżnienie „Minutka" z Teatru Baj w Toruniu.

Nagradzało jury Katarzyna Proniewska-Mazurek, Bożena Sawicka i Robert Drobniuch, którzy obejrzeli 11 spektakli konkursowych: „Kruk krukowi" z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, „Osobliwe zdarzenie" z Teatru Lalki Tęcza w Słupsku, „Smacznego, proszę Wilka!" z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku - Białej, „Giraffe" z Puppet Theatre w Grecji, „Stories of Walls" z Bratislava Puppet Theatre na Słowacji, „Minutka" z Teatru Baj w Toruniu, „Little Shop of Horrors" z Teatru Lalek w Białymstoku, „Okhotsk-a paradise of the end" z Theatre of Sapporo w Japonii, „Książę i prawda" z Teatru Lalki i Aktora w Opolu, „Kordian" ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, „Pomelo jest zakochany... w żabie, deszczu i nie tylko" z Teatru Fraktal w Białymstoku i „Pożegnanie jesieni" z Teatru Malabar Hotel w Warszawie.

Tajny Juror, którym okazał się Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalek "Tęcza" w Słupsku oraz jury złożone z dzieci zgodnie chociaż osobno nagrodzili „Giraffe". Dołączyły do nich swoją nagrodą Polunima Polski Ośrodek Lalkarski i Związek Artystów Scen Polskich.

Rozpoczął Maskarade poza konkursem spektakl Pawła Passiniego #CHYBANIEJA, którego producentami są Teatr Maska w Rzeszowie - twórca, organizator i gospodarz Maskarady, oraz Centrum Kultury w Lublinie. Piękny i mądry, wrażliwy i delikatnie stonowany, dynamiczny i wciągający. Nasycona bolesnym dramatem refleksja o stanie młodej polskiej duszy w obliczu zła. Przedstawienie z magiczną scenografią i muzyką. O różnych współcześnie aspektach człowieczeństwa. Z motywem Judasza, jako odniesieniem do współczesnego zaprzaństwa i zakłamania. Szczególnie boleśnie w aspekcie przestępstw seksualnych wobec młodocianych i nietolerancji religijnie i rasowo odmiennych. Scenariusz napisał Artur Pałyga. Scenografia jest Marty Ożóg i Daniela Mońskiego. W obsadzie: Jadwiga Domka, Malwina Kajetańczyk, Ewa Mrówczyńska, Maciej Owczarek, Beata Passini, Jarosław Tomica i Anna Zachciał. #CHYBANIEJA powraca we wrześniu na deski Teatru Maska.

Teatr Maska poza konkursem pokazał również swoją drugą premierę, dla dzieci, „Zaginiony świat". O dinozaurach, których właśnie dzieci są największymi znawcami. Spektakl Grzegorza Grecasa powstał na kanwie powieści Conana Doyle'a. Z tezą, że uczestnicząc w ekspedycji w celu poznania dinozaurów i przeżywając fantastyczne przygody warto być nade wszystko uczciwym, bo to tylko gwarantuje znalezienie przyjaciół w najmniej spodziewanych miejscach i okolicznościach. Scenografia, kostiumy i projekcje Janek Głąb. Grają Jadwiga Domka, Ewa Mrówczyńska, Natalia Zduń, Kamil Dobrowolski, Henryk Hryniewicki i Tomasz Kuliberda.

W tym roku Maskarada podporządkowała się przesłaniu wyrażonemu słowem suma, bowiem dziesiąta jej edycja zbiegła się z dwudziestą rocznicą Teatru Maska. „Dziesiątka" zsumowała doświadczenia poprzednich festiwali. Zauważalną cecha tegorocznej Maskarady było również i to, że zasadniczym środkiem wyrazu konkursowych spektakli były lalki. Co będzie wyróżniało przyszłoroczną Maskaradę, zobaczymy!

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
24 maja 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...