Wielka Nagroda pojedzie do Bratysławy

10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada"

Werdykt 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie.
Grand Prix za „Stories of walls" otrzymał Bratislava Puppet Theatre. Nagrodę drugą za „Giraffe" Hop Signor Puppet Theatre w Grecji. Nagrodę aktorską Radosław Sadowski za Zajączka w „Smacznego, proszę Wilka!" z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku - Białej. Wyróżnienie „Minutka" z Teatru Baj w Toruniu.

Nagradzało jury Katarzyna Proniewska-Mazurek, Bożena Sawicka i Robert Drobniuch, którzy obejrzeli 11 spektakli konkursowych: „Kruk krukowi" z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, „Osobliwe zdarzenie" z Teatru Lalki Tęcza w Słupsku, „Smacznego, proszę Wilka!" z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku - Białej, „Giraffe" z Puppet Theatre w Grecji, „Stories of Walls" z Bratislava Puppet Theatre na Słowacji, „Minutka" z Teatru Baj w Toruniu, „Little Shop of Horrors" z Teatru Lalek w Białymstoku, „Okhotsk-a paradise of the end" z Theatre of Sapporo w Japonii, „Książę i prawda" z Teatru Lalki i Aktora w Opolu, „Kordian" ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, „Pomelo jest zakochany... w żabie, deszczu i nie tylko" z Teatru Fraktal w Białymstoku i „Pożegnanie jesieni" z Teatru Malabar Hotel w Warszawie.

Tajny Juror, którym okazał się Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalek "Tęcza" w Słupsku oraz jury złożone z dzieci zgodnie chociaż osobno nagrodzili „Giraffe". Dołączyły do nich swoją nagrodą Polunima Polski Ośrodek Lalkarski i Związek Artystów Scen Polskich.

Rozpoczął Maskarade poza konkursem spektakl Pawła Passiniego #CHYBANIEJA, którego producentami są Teatr Maska w Rzeszowie - twórca, organizator i gospodarz Maskarady, oraz Centrum Kultury w Lublinie. Piękny i mądry, wrażliwy i delikatnie stonowany, dynamiczny i wciągający. Nasycona bolesnym dramatem refleksja o stanie młodej polskiej duszy w obliczu zła. Przedstawienie z magiczną scenografią i muzyką. O różnych współcześnie aspektach człowieczeństwa. Z motywem Judasza, jako odniesieniem do współczesnego zaprzaństwa i zakłamania. Szczególnie boleśnie w aspekcie przestępstw seksualnych wobec młodocianych i nietolerancji religijnie i rasowo odmiennych. Scenariusz napisał Artur Pałyga. Scenografia jest Marty Ożóg i Daniela Mońskiego. W obsadzie: Jadwiga Domka, Malwina Kajetańczyk, Ewa Mrówczyńska, Maciej Owczarek, Beata Passini, Jarosław Tomica i Anna Zachciał. #CHYBANIEJA powraca we wrześniu na deski Teatru Maska.

Teatr Maska poza konkursem pokazał również swoją drugą premierę, dla dzieci, „Zaginiony świat". O dinozaurach, których właśnie dzieci są największymi znawcami. Spektakl Grzegorza Grecasa powstał na kanwie powieści Conana Doyle'a. Z tezą, że uczestnicząc w ekspedycji w celu poznania dinozaurów i przeżywając fantastyczne przygody warto być nade wszystko uczciwym, bo to tylko gwarantuje znalezienie przyjaciół w najmniej spodziewanych miejscach i okolicznościach. Scenografia, kostiumy i projekcje Janek Głąb. Grają Jadwiga Domka, Ewa Mrówczyńska, Natalia Zduń, Kamil Dobrowolski, Henryk Hryniewicki i Tomasz Kuliberda.

W tym roku Maskarada podporządkowała się przesłaniu wyrażonemu słowem suma, bowiem dziesiąta jej edycja zbiegła się z dwudziestą rocznicą Teatru Maska. „Dziesiątka" zsumowała doświadczenia poprzednich festiwali. Zauważalną cecha tegorocznej Maskarady było również i to, że zasadniczym środkiem wyrazu konkursowych spektakli były lalki. Co będzie wyróżniało przyszłoroczną Maskaradę, zobaczymy!

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
24 maja 2019

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia

27. Międzynarodowy Fes...
Ewa Pilawska
Artysta w kryzysie 27. Festiwal Sztu...