Wielki finał

„Gramy dla Groteski" - jury konkursowe, ogłosiło swój werdykt!

Na ten dzień czekali wszyscy – młodzi aktorzy i twórcy domowych teatrzyków, ich rodzice oraz opiekunowie i wreszcie wszyscy, którzy każdego dnia śledzili kolejne premiery na wirtualnej scenie Groteski! I nareszcie jest! Wielki finał konkursu „Gramy dla Groteski"! Jury konkursowe, obradujące zdalnie od 25 maja, ogłosiło swój werdykt!

Skład jury:

Małgorzata Zwolińska – scenograf, współtwórca profilu artystycznego Teatru Groteska;
Edyta Przybylska – szef Promocji i PR Teatru Groteska;
Krzysztof Rzepecki – szef Pracowni Plastycznej Teatru Groteska;
Adolf Weltschek - reżyser i dyrektor Teatru Groteska; przewodniczący jury.

Wszyscy członkowie jury podkreślają niezwykłe zaangażowanie uczestników i fakt, że konkurs stał się formą artystycznej aktywności nie tylko dla dzieciaków, ale i całych rodzin.
Jak przyznał A. Weltschek, ogromnie trudno było podjąć ostateczną decyzję o przyznaniu nagród, gdyż każdy film był...teatralnym wydarzeniem!

Członkowie jury o konkursie:

Adolf Weltschek- dyrektor Teatru Groteska: „Naprawdę nie spodziewałem się takiego odbioru naszego konkursu. Liczba nadesłanych prac świadczy o tym, że nawet w epoce bezkonkurencyjnego Internetu i Netflixa teatr jest konkurencją! To zdumiewające, jak bardzo w tej domowej kwarantannie przewartościowały się nasze wybory. Mam tylko nadzieję, że w „realu" dalej będzie nam się chciało chcieć... Że przyjdziemy do Teatru z dziećmi i rozsmakujemy się w tym, co nie do podrobienia. Bo kontakt bezpośredni widza z aktorem i emocja, jaka temu kontaktowi towarzyszy jest jedyna w swoim rodzaju. Nie zastąpi i nie kopiuje jej nawet najlepsza technologia"

Małgorzata Zwolińska- współtwórca profilu artystycznego Teatru Groteska:
„Niecodziennie teraz zdarza się tak fantastyczna przygoda, która porywa i dużych i małych. Tymczasem konkurs pokazał,że w przygotowanie scenografii można włączyć wszystkich domowników i mieć z tego dużo radości. W mojej ocenie wszyscy uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością i zaprezentowali wysokie umiejętności kreacji scenograficznej. To mocno inspirujące, także i dla mnie".

Krzysztof Rzepecki, szef pracowni plastycznej Groteski,który tuż przed konkursem prowadził w sieci warsztat budowy teatru cieni, akcentował cierpliwość i poświęcony czas na przygotowanie przedstawień: „To była wielka radość patrzeć, jak wcześniejsze moje podpowiedzi szybko zostały przez uczestników przekształcone w konkretne inscenizacje. Wiem ile to czasu pracy i cierpliwości wymaga; wiem też że często trzeba misterne wycinanki i inne elementy powtarzać kilkakrotnie, bo coś nie wychodzi tak jakbyśmy chcieli. To praca twórcza i bez zaangażowania nie ma dobrych efektów. Nie ma zachwytu. A mnie większość filmów po prostu zachwyciła!"

Edyta Przybylska, szefowa promocji teatru, jako typowy PR-owiec, zwróciła uwagę na „pierwsze wrażenie" jakie konkursowe produkcje wywoływały. „Trudno jest mi porównywać poziom artyzmu w inscenizacjach dzieciaków, bo przecież każda praca jest niepowtarzalna i maksymalnie piękna. Jestem przekonana, iż oglądaliśmy to, co wyrażało najgłębsze tęsknoty młodych twórców (czasem też ukryte marzenia ich mam!), ale także i to, co gdzieś mocno schowane czekało na moment wyfrunięcia w świat. I ogromnie się cieszę, że Teatr Groteska stworzył im taką możliwość. Szczerze mówiąc to raczej się nie zdarza, aby profesjonalna scena teatralna została na miesiąc zdominowana przez debiutantów i aby z tego wyszła zwycięsko. Tymczasem tu zwycięzców mamy po wszystkich stronach – i widzów i teatru i samych uczestników konkursu"

Komisja konkursowa, niezależnie od przyznanych nagród, postanowiła także uhonorować wszystkich uczestników zaproszeniem na uroczysty spektakl, rozpoczynający nowy – jesienny sezon Teatru Groteska. Wówczas też zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu „Gramy dla Groteski", Werdykt jury także w wersji nagrania video dostępny jest na stronie www.groteska.pl oraz profilu FB Teatru Groteska.

Werdykt jury konkursu „Gramy dla Groteski"

1. TRZY RÓWNORZĘDNE PIERWSZE NAGRODY ZA KSZTAŁT ARTYSTYCZNY
I WYKONANIE (kolejność alfabetyczna)

Karolina i Jędrzej Mazoń– inscenizacja „Pogrzeb Komara" (odc.22)
Jerzy i Staś Pelczar – inscenizacja „Baśń o najsmutniejszym smoku świata" (odc. 41)
Natalia i Hania Szatkowska– inscenizacja „Koronna kradzież" (odc.45)

2. DRUGIEJ NAGRODY NIE PRZYZNANO
3. TRZECIEJ NAGRODY NIE PRZYZNANO
4. JURY PRZYZNAŁO 3 POZAREGULAMINOWE NAGRODY SPECJALNE
NAGRODA SPECJALNA: Za niezwykle udaną realizację teatru plastycznego: Jakub i Zuzanna Kwaśny -inscenizacje: Walc i Nokturn (odc. 10 i 47)
NAGRODA SPECJALNA: Za inspirujące połączenie tekstu dramatycznego z teatrem cieni: Julian Boduszek - inscenizacja: Makbet (odc.75)
NAGRODA SPECJALNA : Za kulturę słowa i niezwykle sugestywną interpretację poezji: Staś Harędziński- inscenizacja ZOO (odc. 63)

5. JURY PRZYZNAŁO 3 POZAREGULAMINOWE WYRÓŻNIENIA SPECJALNE
Wyróżnienie specjalne za oprawę plastyczną:
Agata, Jagoda i Piotr Stachura oraz mama Kamila Klimczak - inscenizacja „Leśny gość" (odc.20)
Martyna i Antoni Sulima Samujłło oraz mama Marta– inscenizacja „Jak zrobisz coś dobrego, to ktoś się Ci odwdzięczy" (odc.56)
Marysia Siwor oraz mama Agnieszka – inscenizacja „Bardzo głodna gąsienica" (odc. 57)
Wyróżnienie specjalne dla najmłodszego zespołu wykonawców:
Łucja, Ignacy, Mateusz Nowak oraz Mama Magda – inscenizacja „Jaś i Małgosia" (odc.7)
Wyróżnienia specjalne dla Opiekunek za niezwykle spektakularną integrację Wychowanków szkół przy pomocy poezji
Agata Jońska ze Szkoły Podstawowej nr w Krasieninie
Małgorzata Stokłosa, wychowawca kl. I ze Szkoły Podstawowej nr.1 w Rzepiskach
Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom na uroczystej inauguracji nowego sezonu Teatru Groteska, na którą zaproszeni są wszyscy uczestnicy konkursu. Dokładny termin jesiennego otwarcia, uwzględniający obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne zostanie podany wkrótce. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

Eryka Żmuda
Materiał organizatora
2 czerwca 2020
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia