Wielki finał gnieźnieńskiego Lata w teatrze

3. Lato w teatrze w Gnieźnie 2018

Wspaniała dwutygodniowa przygoda w Teatrze Fredry w Gnieźnie dobiegła już końca. 5 sierpnia odbył się uroczysty finałowy spektakl Lata w Teatrze opowiadający o dziecięcych wyobrażeniach i marzeniach związanych z przyszłością, a gnieźnieńska publiczność wypełniła widownię po brzegi.


Spektakl pt. „Przyszłość" to efekt dwutygodniowych warsztatów dedykowanych dzieciom w wieku 7-12 lat, które Teatr Fredry w Gnieźnie mógł realizować w ramach programu Lato w teatrze już po raz trzeci. W tegorocznej edycji o możliwościach twórczego działania przekonało się 39 uczestników, którzy wzięli udział w warsztatach: reżyserskich, choreograficznych, muzycznych, filmowych i pedagogiczno-teatralnych. Frekwencja na finałowym pokazie przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

„Z wielką satysfakcją możemy stwierdzić, że z roku na rok przybywa chętnych do wakacyjnej zabawy na scenie. Najmłodsi gnieźnianie naprawdę polubili nasz teatr, cieszą się każdą chwilą w nim spędzoną. Mają tu możliwość popisania się nieskrępowaną wyobraźnią, kreatywnością, mogą realizować najbardziej szalone i nieoczekiwane pomysły, poczuć się pełnoprawnymi artystami. Przez dwa tygodnie cały Teatr Fredry należał do nich i to jest dla nas wszystkich niezwykłe doświadczenie" - o projekcie mówi Joanna Nowak – dyrektor Teatru.

Mimo że Lato w teatrze odbywa się w gnieźnieńskim Teatrze już po raz trzeci, nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a dzieci pragnących twórczo spędzać wakacje przybywa. Podczas tegorocznych wakacji spoglądaliśmy w przyszłość i odległe galaktyki, a także zastanawialiśmy się nad tym, co wydarzy się jutro. Z dziećmi współpracowali uznani artyści: Agnieszka Kryst – tancerka i choreografka, Beniamin Bukowski – reżyser i dramaturg, Maciej Szymborski – muzyk, multiinstrumentalista i kompozytor, Mikołaj Walenczykowski - twórca filmów dokumentalnych, wideo do spektakli teatralnych i reżyser filmów reklamowych. Warsztaty sprzyjały pracy wyobraźni, wolnej i otwartej na możliwości kreacji. Twórcy podążali za skojarzeniami i inicjatywami dzieci, dzięki czemu była to wyjątkowo partnerska współpraca.

„Przyszłość" to cykl warsztatów, który Teatr Fredry w Gnieźnie realizował w ramach programu Lato w teatrze 2018 w dniach 23 lipca – 5 sierpnia b.r. Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Istotą projektu było stworzenie przestrzeni dla artystycznej wypowiedzi dzieci, a zatem możliwości aktywnego włączenia się w proces poznawania i tworzenia teatru. Prowadzący stwarzali obszar dla twórczej działalności młodych uczestników i wspierali ją.

Sandra Konieczka
Materiał Teatru
8 sierpnia 2018
Wątki
Lato 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia