Wielki Teatr Narodowy w Pekinie

Teatr jest wkomponowany w teren o powierzchni 13 hektarów w sercu Pekinu.

Nowy budynek teatru w Pekinie jest sam w sobie monumentalną realizacją/ inscenizacją. Został zbudowany przed dużym wydarzeniem sportowym w 2008 roku (Igrzyska Olimpijskie) i znajduje się w pobliżu placu Tiananmen, a więc w ścisłym centrum miasta.

Projekt Paula Andreu wygrał międzynarodowy konkurs na wzniesienie nowego budynku teatru. Budowa trwała 6 lat (od 2001 do 2007) i kosztowała 300 milionów Euro. Andreu jest znany na całym świecie przede wszystkim jako projektant lotnisk.

Budynek stoi na "basenie" o powierzni 35.000 m². Dostęp do teatru jest możliwy przez dwa tunele pod powierzchnią wody. Ponieważ ściany tuneli zostały wykonane ze szkła, zwiedzający mogą obserwować podwodny świat. Łączna powierzchnia budowli, która wygląda jak wyspa na środku jeziora, wynosi 219,400 m²

Połączenie metalu (tytan), szkła i wody umożliwia imponujące odbicia/refleksy. Pod szklanymi zasłonami, we wnętrzu budynku znajduje się płytki basen z wodą na tym samym poziomie, co otaczające jezioro. To tutaj pozornie rozpuszcza się szklana ścian.

Dane techniczne:

długość – 212 m
szerokość – 144 m
wysokość – 46 m
powierzchnia powłoki konstrukcji – 35 800 m²

Nowy budynek teatru stolicy Chin posiada trzy duże sale imprezowe ( dieVeranstaltung - wydarzenie), które pomieszczą prawie 6 tysięcy widzów.

(-)
Student Buduje
20 maja 2017

Książka tygodnia

Trailer tygodnia