Wielkie Chóry Wielkich Oper

Opera Krakowska w Krakowie

Kolejna edycja koncertu pt. „Wielkie Chóry Wielkich Oper” odbędzie się 17 maja w przestrzeni Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Na koncert złożą się najlepsze fragmenty chóralne z najwspanialszych oper. Wiele z nich to prawdziwe przeboje, znane i rozpoznawalne, chociaż nie zabraknie także utworów równie pięknych, choć nieco mniej znanych...

W repertuarze fragmenty chóralne m.in. z „Makbeta", „Otella" czy „Trubadura" G. Verdiego, „Fausta" i „Romeo i Juli" Ch. Gounoda, „Carmen" G. Bizeta oraz „Króla Rogera" K. Szymanowskiego i „Mefistofelesa" A. Boito. Wystąpi Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka. Kierownictwo muzyczne nad koncertem objął Zygmunt Magiera.

Fragmenty recenzji poprzednich koncertów:

(...) jak mogliśmy się przekonać, sceny chóralne w operach są równie piękne melodycznie,
a często przesycone większą niż arie emocją, charakteryzują się dramatyczną i zróżnicowaną ekspresją. A właśnie takich scen zbiorowych słuchaliśmy w Muzeum Lotnictwa w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery Krakowskiej. Walorem koncertu (być może największym) był poziom poszczególnych prezentacji. (...) zróżnicowanie artykulacji, bogactwo niuansów dynamicznych
w śpiewie chóru było imponujące. To zasługa Zygmunta Magiery, kierownika zespołu oraz Tadeusza Kozłowskiego prowadzącego koncert.
Anna Woźniakowska, "Dziennik Polski", 16.04.2012

Program szczegółowy nie pozostawił złudzeń. Ten koncert nie mógł się nie udać. W operowy nastrój licznie zgromadzoną publiczność wprowadził podniosły hymn skomponowany z okazji koronacji króla Jerzego II Hanowerskiego przez G. F. Haendla „Zadok the Priest". Siedmiogłosowy chór, orkiestra i trąbki z kotłami od pierwszych minut zawładnęły sercami publiczności. (...) Finał należał jednak do G. Verdiego. Wspaniałe partie z „Nabucco" przetarły drogę do serc słuchaczy, by porwać je na koniec dźwiękami „Marszu triumfalnego" z „Aidy". Jeśli jeszcze wtedy ktoś nie uległ kunsztowi w doborze repertuaru z pewnością stało się to podczas bisów, kiedy to od skrzydeł zabytkowych samolotów i szybowców odbijały się dźwięki lecących myśli chóru Żydów w niewoli babilońskiej „Va pensiero!" z opery „Nabucco" G. Verdiego.
Krzysztof Gudowski, "Kultura w Krakowie", 16.04.2012

 

(-)
Materiał Opery
13 maja 2014

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia