Wielkie chóry z wielkich oper

Opera Bałtycka w Gdańsku

31 stycznia o godz. 19 i 1 lutego o godz. 17 w Operze Bałtyckiej odbędzie się Koncert Karnawałowy "Wielkie Chóry Wielkich Oper".

Na sukces opery składają się nie tylko brawurowe arie i wielkie nazwiska kompozytorów czy wykonawców. Wielką rolę w budowaniu nastroju oraz dookreślaniu scenicznej rzeczywistości odgrywają także partie chóralne, które z czasem zyskały tak wielkie uznanie publiczności, że zaczęły żyć własnym, pozaoperowym życiem. Tych najpopularniejszych chórów, pochodzących z najznakomitszych oper, posłuchamy 31 stycznia o godz. 19 i 1 lutego o godz. 17 w Operze Bałtyckiej.

"Chcesz sprzedać komplet biletów - zorganizuj galę operową" - żartują między sobą organizatorzy imprez kulturalnych. Jak w każdym żarcie, tak i tutaj jest sporo prawdy. Gale operowe organizowane w Trójmieście wyprzedają się na pniu, a darmowe projekcje na Targu Węglowym czy inscenizacje podczas festiwalu Mozartiana są oblegane przez tłumy.

Podczas tego typu wydarzeń z reguły naszą uwagę przykuwają soliści, popisujący się brawurą wokalną i widowiskowym aktorstwem. Niemniej interesujące rzeczy dzieją się jednak na scenie za ich plecami oraz wtedy, kiedy z tej sceny schodzą, aby zregenerować siły przed kolejnym solowym popisem. To właśnie wtedy do akcji wkracza operowy chór, który w zależności od potrzeb libretta stanowi tło dla rozgrywanej sceny bądź staje się jej uczestnikiem.

- Chóry występują niemalże we wszystkich spektaklach operowych, gdzie kreują najróżniejsze postaci: rycerzy, wieśniaków, zbójców, aniołów i demonów czy też czarownic - mówi Tadeusz Kozłowski, dyrektor muzyczny Opery Bałtyckiej. - Niektóre fragmenty z oper, jak np. "Va, pensiero" z "Nabucco" G. Verdiego, cieszą się ogromną popularnością i funkcjonują również samodzielnie, niezależnie od opery.

Choć pieśń "Va, pensiero" zadomowiła się w popkulturze tak bardzo, że wiele osób zapomina o jej operowym rodowodzie, nie mniejszą popularnością cieszą się inne operowe chóry, z których najpopularniejsze usłyszymy podczas "Koncertów Karnawałowych: Wielkie Chóry Wielkich Oper", które odbędą się 31 stycznia o godz. 19 i 1 lutego o godz. 17 w Operze Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska.

- Na naszym koncercie chcemy zaprezentować najpiękniejsze fragmenty z oper takich kompozytorów jak: Moniuszko, Czajkowski, Boito, Verdi i Wagner - mówi Tadeusz Kozłowski. - Tym razem to chór wystąpi w roli głównej. Zaprezentuje fragmenty oper, których na co dzień nie ma w repertuarze Opery Bałtyckiej.

Bilety w cenie: normalny 70 zł/60 zł/45 zł, ulgowy 50 zł/45 zł/30 zł, studencki 20 zł, szkolny/grupowy 25 zł dostępne w kasach Opery Bałtyckiej.

(-)
Materiał Teatru
30 stycznia 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia