Wielkie dzieła klasyków opery, balety

Podsumowanie sezonu artystycznego 2015/2016 Opery Krakowskiej

Opera Krakowska zakończyła sezon artystyczny 2015/2016, którego finałem była jubileuszowa XX edycja Letniego Festiwalu. Był to czas, w którym na afiszu Opery Krakowskiej pojawiło się pięć nowych tytułów, a Zespół teatru uczestniczył w wielu prestiżowych imprezach muzycznych i festiwalach.

W tym okresie Opera zaprezentowała blisko dwieście spektakli, wielkie dzieła klasyków opery, balety i utwory kameralne oraz koncerty, widowiska plenerowe i spotkania edukacyjne.

Pierwszą premierą minionego sezonu była „Cyganeria" Giacomo Pucciniego (25.09.2015) w reżyserii Laco Adamika, spektakl zachwycił krakowską publiczność. Kolejna to długo wyczekiwany „Król Roger" Karola Szymanowskiego (13.11.2015) wyreżyserowany przez Michała Znanieckiego z Mariuszem Kwietniem w partii tytułowej. W marcu Opera Krakowska zaprosiła na premierę opery Gioacchino Rossiniego „Turek we Włoszech" (4.03.2016) w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. Tytuł ten po raz pierwszy pojawił się na afiszu krakowskiej sceny. Inauguracją Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej była premiera „Tannhäusera" Richarda Wagnera (9.06.2016) – pierwsza realizacja dzieła tego kompozytora na krakowskiej scenie muzycznej. Natomiast nowością dla najmłodszych widzów był spektakl „Muzyka i magia" z muzyką Andrzeja Zaryckiego do tekstu Wojciecha Graniczewskiego (23.10.2015). Przygotowaniom premier towarzyszyły spotkania edukacyjne z cyklu „Inspiracje", podczas których widzowie mieli okazję spotkać się z realizatorami przedstawień, którzy dzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi pracy nad dziełem.

Zespół krakowskiej sceny otworzył dwa ważne festiwale muzyczne. Spektaklem „Straszny dwór" Stanisława Moniuszki zainaugurował 55. Muzyczny Festiwal w Łańcucie, a widowiskiem „Wielkie Chóry Wielkich Oper" 25. edycję Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku. Opera uczestniczyła także w obchodach 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce, prezentując dzieła Karola Szymanowskiego i Stanisława Moniuszki. Krakowscy artyści gościli na wielu muzycznych imprezach, m.in. podczas obchodów 400-lecia Nowego Wiśnicza, gdzie wystąpili soliści i Orkiestra Opery Krakowskiej, w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prezentując balet „Emocje" oraz na Bytomskiej Gali Baletowej w Operze Śląskiej. Jak co roku odbył się Dzień Otwarty Opery Krakowskiej, podczas którego można było zwiedzić teatr, obejrzeć otwarte próby spektakli, pokaz charakteryzacji i uczestniczyć w warsztatach plastycznych dla dzieci. Opera Krakowska zrealizowała także projekt Bon Kultury, w ramach którego odbyły się dwa cykliczne wydarzenia: „Operowy podwieczorek" – spotkania z widzami przy kawie i muzyce oraz „Muzyką namaluj swój świat" – warsztaty dla dzieci.

Miniony sezon obfitował w liczne inicjatywy dla najmłodszych widzów. Po raz kolejny wielką sympatią i zainteresowaniem cieszyły się dwa cykle dla dzieci - „Profesor Wiolinek" i „Spotkania w Operze. Poranki".

W „Galerii Opera" na Antresoli przez cały sezon artystyczny prezentowano wystawy, były to m.in. wystawa plakatów z kolekcji Krzysztofa Dydo, „Szymanowski w Operze Krakowskiej", wystawa twórczości Małgorzaty Kruczkowskiej-Olszewskiej pt. „UNISONO" oraz ekspozycja „...niezwykła muzyka w niezwykłych przestrzeniach...", prezentująca historię Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

Zwieńczeniem sezonu artystycznego był XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej, który odbył się pod hasłem Wagner-Verdi-Puccini. Na jego program złożyły się tradycyjnie spotkania na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu - koncert „Arie Oper Świata" pt. „Wieczór. Verdi!", spektakle „Trubadura" G. Verdiego i balet „Emocje". Dzieła Wagnera i Pucciniego zabrzmiały w budynku przy ul. Lubicz, a na zakończenie krakowski zespół podzielił się z publicznością swoją miłością do operetki, podczas koncertów dedykowanych Bogusławowi Kaczyńskiemu i Janowi Kiepurze.

Podczas sezonu uruchomiony został kanał Opery Krakowskiej na Youtube, gdzie prezentowane są m.in. reportaże z premierowych realizacji. Opera Krakowska zaistniała także na Facebooku. Profil XX Letniego Festiwalu cieszył się dużą aktywnością i zainteresowaniem widzów.

Nowy sezon artystyczny 2016/2017 Opera Krakowska rozpocznie 18 września koncertem „Per due Donne", w którym usłyszymy Katarzynę Oleś-Blacha i Monikę Korybalską. Przypominamy, że solistki zostały laureatkami Nagrody Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi" (2014), przyznawanej w kategorii „Mistrz i Uczeń". W repertuarze znajdą się cytaty z takich oper jak „Wesele Figara" W. A. Mozarta, „Norma" V. Belliniego czy „Lakmé" L. Delibesa. W przyszłości ów program zostanie wydany na płycie audio. Również we wrześniu (23-25.09.) Opera zaprasza na spektakle „Cyganerii" G. Pucciniego.

W nowym sezonie artystycznym pojawią się na afiszu Opery Krakowskiej nowe spektakle. Pierwszą premierą będzie przedstawienie baletowe pt. „Dwie historie - jeden taniec" do muzyki na żywo skomponowanej przez Piotra Orzechowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego (29.10.2016). Choreografię przygotowuje Jacek Tyski, a scenografię i kostiumy Anna Sekuła. 2 grudnia natomiast odbędzie się premiera opery „Don Pasquale" G. Donizettiego. Spektakl wyreżyseruje Jerzy Stuhr i będzie to pierwsza realizacja operowa wybitnego twórcy. W partii Doktora Malatesty usłyszymy Mariusza Kwietnia, światowej sławy barytona, gwiazdę Metropolitan Opera w Nowym Jorku i ulubieńca krakowskiej publiczności. W obsadzie ponadto m.in.: Dariusz Machej, Grzegorz Szostak (Don Pasquale), Mariusz Godlewski (Malatesta), Andrzej Lampert, Sang Jun Lee, Adam Sobierajski (Ernesto), Alexsandra Flood, Anna Wolfinger, Karolina Wieczorek (Norina).

Natomiast jeszcze w lipcu br. Zespół Opery Krakowskiej oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa mają przyjemność zaprosić na koncert dedykowany uczestnikom Światowych Dni Młodzieży oraz mieszkańcom Małopolski, który odbędzie się Kopalni Soli „Wieliczka" w komorze „Warszawa" w dniach 22 i 23 lipca br. o godz. 20.00. Zabrzmi III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego, utwór o głęboko sakralnym charakterze, poruszający prostotą języka muzycznego i żarliwą ekspresją. Wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Ewa Bąkowska
Materiał Opery
11 lipca 2016
Portrety
Bogusław Nowak

Książka tygodnia

Słownik miejsc wyobrażonych
Państwowy Instytut Wydawniczy
Alberto Manguel, Gianni Guadalupi

Trailer tygodnia