Wielkie otwarcie nowego sezonu

nowy sezon - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Koncert Leszka Możdżera i widowisko muzyczne o zwierzętach z udziałem Adama Wajraka zaplanowano m.in. w nowym sezonie artystycznym

Będzie to ostatni sezon w starym budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej. Nowy gmach ma być oddany do użytku jesienią 2012 roku. W połowie maja przy nowym gmachu zostanie jednak otwarty amfiteratr, gdzie odbędzie się część wydarzeń zaplanowanych na ten sezon.

Nowy dyrektor filharmonii, Roberto Skolmowski, który sprawuje to stanowisko od sierpnia, zaprezentował na konferencji prasowej w Białymstoku program koncertów i wydarzeń na sezon artystyczny 2011/2012.

Sezon zainaguruje we wrześniu występ orkiestry i chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, który wykona 9. symfonię Ludwika van Beethoena. Odbędą się też koncerty takich gwiazd jak Leszek Możdżer czy zespołu wokalnego The King\'s Singers. Skolmowski zapowiedział także występy gwiazd polskiej dyrygentury, m.in. Gabriela Chmury, Tadeusza Strugały, Tadeusza Kozłowskiego i Jerzego Salwarowskiego.

Przygotowywane jest również widowisko muzyczne dla dzieci "Karnawał zwierząt" z muzyką Camille\'a Saint-Saensa, gdzie narrator, Adam Wajrak, będzie prezentował kolejne zwierzęta. Skolmowski powiedział, że będą to zwierzęta Podlasia, a jako król zwierząt wystąpi nie lew, lecz żubr.

W filharmonii będzie odbywała się również działalność edukacyjna. Skolmowski zapowiedział, że dzieci i młodzież z podlaskich szkół będą zapraszane na generalne próby orkiestry. W ramach tych spotkań dyrygenci wytłumaczą im, co orkiestra będzie grać podczas koncertu.

Od połowy maja część wydarzeń artystycznych będzie odbywać się w amfiteatrze, który usytuowany będzie na tyłach nowego gmachu filharmonii i pomieści ok. 500 widzów. Będą to m.in. cotygodniowe koncerty orkiestry i kino letnie. W maju i czerwcu ma odbyć się też festiwal chórów "Wielki festiwal Wielkiego Księstwa".

Obecny na wtorkowej konferencji marszałek województwa podlaskiego, Jarosław Dworzański, poinformował, że prace budowlane, a także wyposażenie nowego gmachu dobiegają końca, a firma budująca obiekt chce opuścić teren budowy do końca roku. Nie ma opóźnienia w pracach. Zapowiedział, że w przyszłym roku będą realizowane prace związane m.in. z elektroakustyką i przygotowaniem sceny.

Europejskie Centrum Kultury - Opera i Filharmonia Podlaska to największa inwestycja realizowana przez samorząd województwa podlaskiego. Jest dofinansowywana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Koszt inwestycji szacuje się na 220 mln zł.

(-)
PAP
31 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia