Wielkie święto w Zdrojowym Teatrze Animacji

Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze

Jubileusz teatru, otwarcie wyremontowanej sceny oraz premiera spektaklu tańca i lalek to najbliższe wydarzenia lalkowej sceny.

Międzynarodowy Dzień Teatru będzie dla Zdrojowego Teatru Animacji szczególnie uroczysty. W dniu 27 marca o godzinie 17.30 obchodzić będziemy jubileusz 35-lecia, uroczyście otworzymy zabytkowy Teatr Zdrojowy po ponad trzyletnim remoncie. W ramach uroczystości zostanie odsłonięty również portret Andrzeja Dziedziula, założyciela i pierwszego dyrektora Sceny Animacji. Obraz pędzla Andrzeja Wojtowicza wybitnego jeleniogórskiego grafika i malarza został ufundowany przez Prezydenta Miasta Jeleniej Góry i zawiśnie we foyer Teatru Zdrojowego.

W tym dniu o godzinie 19,00 odbędzie się również premiera widowiska p.t. "Hagazussa - Magia bez granic tańca i lalek". To spektakl zrealizowany wspólnie z zespołem Gerhart Hauptmann Theater w Görlitz, wspierany przez fundusz "Wanderlust", jest efektem wielomiesięcznej współpracy w ramach międzynarodowego projektu "Poszukiwanie legendarnych śladów". "Hagazussa - Wiedźma" to widowisko, które łączy dwa gatunki sztuki - taniec i teatr lalkowy - będące w efekcie nowym, fascynującym eksperymentem artystycznym. Steffi Sembdner tancerka i choreograf z teatru w Górlitz, stworzyła wspólnie z dyrektorem teatru Bogdanem Nauką scenariusz i choreografię spektaklu. Połączenie niemieckiego tańca i polskiego teatru lalkowego miało charakter nowatorski i przyniosło zaskakujący efekt artystyczny. Steffi Sembdner zachwycona możliwościami ruchowymi aktorów lalkarzy twierdzi, że animacja lalek i przedmiotów wymaga szczególnego wyczucia ruchu, co było to dla niej punktem wyjścia do spotkania się dwóch gatunków sztuki jakim są taniec i teatr animacji.

Inspiracją spektaklu były wydarzenia, jakie miały miejsce na Śląsku w XVII wieku, przez który, w wyniku wojny trzydziestoletniej przetoczyła się fala polowań na czarownice i wymierzonego w kobiety terroru. W spektaklu przedstawiony jest konflikt wiary i przesądów, który doprowadził do wielu oskarżeń o czary i straceń kobiet posiadających ogromną wiedzę. Spektakl jest przeznaczony dla widzów dorosłych.

(-)
Materiały Teatru
24 marca 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia