"Wieloryb" na R@porcie

"Wieloryb" - reż. Jacek Głomb - Teatr Miniatura w Gdańsku

21 maja o 20.00 „Wieloryb" w reż. Jacka Głomba zostanie zaprezentowany w konkursie 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

R@Port to najważniejszy polski festiwal, prezentujący spektakle teatralne, których podstawą jest polska literatura współczesna. Jest, zgodnie z nazwą, „raportem" odnotowującym najważniejsze osiągnięcia w polskiej dramaturgii danego roku.

– To próba przyjrzenia się temu, co współczesny polski teatr robi ze współczesną polską literaturą. Mamy tu najciekawsze przedstawienia krajowych scen z 2018 roku. W R@Porcie pokazujemy coś więcej niż dramat. Pojawią się także adaptacje literatury pięknej i prozy. Ich wspólny mianownik to słowo i pisarz – mówi Jacek Sieradzki, dyrektor programowy R@Portu.

„Wieloryb" jest adaptacją niezwykłej książki Jerzego Limona, zbioru fikcyjnych archiwaliów, które układają się w tajemniczą i miejscami sensacyjną opowieść. Mamy tu tajemniczą amerykańską organizację Korektorów zamieszaną w polską historię, założony przez byłych działaczy PZPR Kościół Starych Słowian, Lecha Wałęsę i wieloryba, którego wyrzucenie na morski brzeg zapowiada historyczne przełomy. „Wieloryb" jest grą z polskim kanonem kultury opartym na romantycznych fantazmatach: mistycyzmie, poświęceniu, niespełnionej miłości, wsparciu istot nadprzyrodzonych.

W marcu tego roku za reżyserię spektaklu Jacek Głomb otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska.

Agnieszka Kochanowska
Materiał Teatru
18 maja 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia