Wierszalin podsumowuje sezon

i zapowiada projekt wakacyjny

Lipcowymi prezentacjami spektaklu "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" Teatr Wierszalin zakończył sezon 2012/2013, w którym zaprezentował widzom dwie premiery: "Wszyscy święci. Zabłudowski cud" oraz "Boską Komedię" - entuzjastycznie przyjęte przez publiczność, jak i krytykę teatralną.

Pierwsza premiera wyreżyserowana przez dyrektora Teatru Piotra Tomaszuka to niecałkiem wyjaśniona historia cudu, który w latach sześdziesiątych XX wieku wydarzył się niedaleko Zabłudowa. Pierwszym pokazem (wrzesień 2012) twórcy spektaklu chcieli sprowokować widzów pamiętających te wydarzenia do dyskusji, a formuła pracy nad spektaklem (work in progress) pozwoliła na dołączanie nowych wątków do przedstawienia. Kolejne fakty dostarczane przez widzów miały i nadal mają bezpośredni wpływ na przebieg spektaklu i już w ogromnym stopniu zmieniły jego pierwotną formę. Wciąż liczymy, że pojawią się kolejne wspomnienia, kolejne informacje widzów

Druga z kolei premiera w reżyserii Jakuba Nvoty, słowackiego twórcy młodego pokolenia to współczesna interpretacja znakomitego dzieła Dantego - dzieła, które stało się pretekstem do podjęcia współczesnej podróży do krainy umarłych. I tak, grupa najwybitniejszych światowych specjalistów od hipnozy, iluzji i spirytualizmu (z pomocą przypadkowo wybranego widza) zabrała widzów w zaświaty, by pokazać im, jak naprawdę wygląda piekło.

W mijającym sezonie Teatr prezentował spektakle również poza supraską siedzibą, będąc gościem ogólnopolskich festiwali teatralnych (m.in. KLAMRY w Toruniu, BETWEEN.POMIĘDZY w Sopocie, NIE-ZŁEGO TEATRU w Legnicy, czy INNYCH SYTUACJI w Bydgoszczy) oraz wziął udział w projektach artystycznych i edukacyjnych (m.in. TEATR POLSKA, DOTKNIJ TEATRU).

Niewątpiwie, za ogromny sukces można uznać prezentację spektaklu "Traktat o manekinach" w Teatrze X w Tokio oraz "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" w Akademickim Rosyjskim Teatrze Dramatycznym w Odessie. Pełne widownie i długie dyskusje po prezentowanych spektaklach świadczyły o dużym zainteresowaniu twórczościa Wierszalina.

A już w tym tygodniu w Teatrze Wierszalin rusza wakacyjny projekt "Teatr Wyobraźni" czyli prezentacje słuchowiska "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" w przestrzeni sali teatralnej, przy rozstawionych i oświetlonych dekoracjach przedstawienia.

Prezentacje będą odbywać się w miesiącach lipiec-sierpień w każdy czwartek o godz. 16.00 i w sobotę o godz. 18.00

Zapraszamy do Teatru Wierszalin.

(-)
Materiał Teatru
16 lipca 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...