Wietnamskie „cudaki"

4. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima

Krakowski festiwal „Materia Prima" to czas, w którym można zobaczyć rzeczy na co dzień u nas niedostępne. Jednym z przykładów takich widowisk są „Tradycyjne lalki wodne" w wykonaniu wietnamskiego Than Long Puppetry Theatre. Niezwykły spektakl, w którym aktorami są lalki, a animują je aktorzy niewidoczni dla widza, ale również stojący... w wodzie!

Sam spektakl grany jest w ciekawym miejscu – w specjalnie przygotowanej sali, w podziemiach Centrum Kongresowego ICE. Już samo dotarcie tam sprawia, że czujemy, iż bierzemy udział w czymś wyjątkowym. Kiedy pokonamy kilka kondygnacji schodów, wyrasta przed nami dom. Niski, czerwony dom z wysokim dachem, na rogach którego widzimy smoki. Przypomina to kolorowe, raczej chińskie budynki, które znamy z filmów.

Przed reprezentacyjnym budynkiem jest podwórko, ogrodzone słomianym jakby płotem. To podwórko całe jest zalane zieloną wodą – będzie to miejsce akcji. Wejście do budynku zasłonięte jest słomianymi matami. Stamtąd pojawiają się lalki, które biorą udział w aktualnej scenie lub... wynurzają się z wody. Wietnam to kraj, w którym duża część populacji zaludnia delty rzek. Całe życie toczy się wtedy na wodzie, a mieszkańcy poruszają się łodziami. Dlatego woda i jej bliskość jest dla Wietnamczyków naturalnym „towarzyszem życia".

Przy dźwiękach tradycyjnej wietnamskiej muzyki zobaczymy zarówno scenki rodzajowe, jak i obrzędy. Na specyficznej scenie pojawi się wesołek Teu, bębniarze, rybacy, a także postaci mityczne: Smoki, Feniksy, Lwy czy Żółw. Każda z postaci jest bardzo kolorowa i kunsztownie, pomysłowo wykonana. Na całość będziemy patrzeć jednak jak na „ciekawostkę przyrodniczą" o nieco jarmarcznym charakterze, którą mimo wszystko zapamiętamy na długo.

„Tradycyjne lalki wodne", reż. Nguyen Hoang Tuan, Than Long Puppetry Theatre

 

Joanna Marcinkowska
Dziennik Teatralny Kraków
25 lutego 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia