Więzienie mylnych wyobrażeń

"Zaklinacz deszczu" - reżyseria: Karol Suszka - Scena w Cieszynie

W Scenie Polskiej w sobotę pojawiła się kolejna premiera. "Zaklinacz deszczu" w reżyserii Karola Suszki, dyrektora teatru z pewnością będzie się podobał. Sztuka wystawiana przez reżysera na deskach cieszyńskiego teatru już po raz trzeci nie może nie wzruszać.

Jest historią wielu z nas, zamkniętych w więzieniu mylnych wyobrażeń o sobie, w którym rolę strażnika pełni brak wiary w siebie. Ta sztuka jest klasycznym romansem w wielu momentach zmieniającym się w komedię. 

Osoby skore do wzruszeń powinne do teatru zabrać chusteczki. Warto też przed spektaklem coś przekąsić, bo aktorzy raczą się na scenie prawdziwym, pachnącym jedzeniem. Siedzenie na głodnego w pierwszych rzędach może zmienić się w katorgę. Zreszstą w tym spektaklu pachnie wszytko, nie tylko jedzenie. Pachną też trociny rozsypane na scenie, tworzące metaforyczną „arenę życia”. Scenografię, która dodaje spektaklowi metaforę i magiczny pierwiastek, stworzył ukraiński scenograf Oleksandr Owerczuk. 

Liza Curry (wspaniała Małgorzata Pikus) z naklejką „tej brzydkiej” nagle, pod wpływem tajemniczego zaklinacza deszczu Billa Starbucka (występujący gościnnie Piotr Zawadzki) zmienia się w atrakcyjną kobietę. Na straży szczęścia Lizy stoi również jej ojciec (wzruszający Mariusz Osmelak), który jednak nie potrafił pomóc córce odnaleźć w sobie piękno. Kim jest tytułowy Zaklinacz? Oszustem, czy może prawdziwym zaklinaczem deszczu i ludzi? Po odpowiedź na te pytania warto wybrać się do teatru.
(mb)

Halina Szczotka
Horizont
5 czerwca 2009

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...