Wigilijna historia w internecie

"Opowieść wigilijna" - reż. Rafał Sisicki - Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

W piątek 14 grudnia o godz. 10.00 zostanie przeprowadzona internetowa transmisja spektaklu "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa w reżyserii Rafała Sisickiego. Spektakl będzie wystawiony w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Odbiorcą przekazu będzie ponad 100 szkół z terenu Mazowsza i innych regionów Polski.

Płocki Teatr jest trzecim teatrem w Polsce, po Krakowie i Katowicach, które w tym zakresie podjęły długofalową współpracę z TVP.

„Internetowy Teatr TVP dla szkół" to projekt, który Telewizja Polska zainaugurowała 29 października br. pokazaniem w Internecie na żywo spektaklu „Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua. Transmisję przeprowadzono z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl obejrzało wówczas ponad 10 tys. uczniów w 104 szkołach, które zostały wytypowane przez oddziały terenowe TVP. Warunkiem była ich lokalizacja – małe miejscowości, oraz dostęp do szerokopasmowego internetu.

„Internetowy Teatr TVP dla szkół" cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności uczniowskiej, dlatego od stycznia 2013 r. Telewizja Polska planuje realizować cykliczne pokazy internetowe 1-2 razy w miesiącu przez cały rok. Do projektu zapraszane będą kolejne teatry z całej Polski, które zaproponują zróżnicowany repertuar adresowany do uczniów szkół wszystkich szczebli - od podstawówek po ponad gimnazjalne.

Opowieść Wigilijna, to historia samotnego skąpca Scrooge'a, który każde Święta Bożego Narodzenia spędza w łóżku, wychodząc z założenia, że na święta nie warto marnować czasu ani pieniędzy.

Pewnego zimnego, świątecznego wieczoru, kiedy Scrooge siedzi po skończonej pracy przed „skąpo" rozpalonym kominkiem, z miską taniej owsianki, odwiedza go duch jego zmarłego przyjaciela Marleya. Nieoczekiwany przybysz zapowiada przybycie trzech kolejnych duchów, dzięki którym Scrooge analizuje swoje postępowanie i próbuje zmienić przyszłość.

Opowieść wigilijna mówi o skutkach samotności spowodowanej egoizmem i chciwością. Przypomina o potrzebie wzajemnej życzliwości, która w obliczu szczerej skruchy potrafi odmienić widzenie świata i ludzi. Sztuka Karola Dickensa jest adresowana nie tylko do dzieci. Dzięki przesłaniu, jakie niesie oraz wymownej symbolice, spektakl powinien zainteresować również dorosłego widza. Adaptacja powstała przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Sztuki.

(-)
Materiał TVP
12 grudnia 2012
Portrety
Rafał Sisicki

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...