Wikingowie w Bratysławie

"Powrót Wikingów" - reż. Dorota Abbe - Grupa Teatralna Wikingowie

Grupa Teatralna "Wikingowie", nad którą opiekę przejęła nowo powstała Fundacja NA MARGINESIE, dostała niebywałą szansę aby zaprezentować jeden ze swoich spektakli ("Powrót Wikingów") na FESTIVAL ERROR 2018 w Bratysławie. Jest to festiwal Teatrów Bezdomnych, jedynym tego typu festiwal w Europie i prawdopodobnie na świecie, koncentrujący się na bezdomnych grupach teatralnych.
„Powrót Wikingów" to pierwszy spektakl Grupy Teatralnej "Wikingowie".

Grupa powstała we wrześniu 2013 r. Wówczas to aktorka Dorota Abbe po raz pierwszy trafiła do Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie na zaproszenie mieszkającej w nim grupy „teatralnych zapaleńców". Postanowili oni zrealizować spektakl, który miał zwrócić uwagę poznaniaków na potrzebę zorganizowania na terenie miasta ogrzewalni dla bezdomnych, przeciwko której protestowali okoliczni mieszkańcy.

Swoim przedstawieniem aktorzy z ośrodka w Szczepankowie chcieli przełamać utarte stereotypy na temat osób bezdomnych, udowodnić, że nie są ludźmi drugiej kategorii i przekonać mieszkańców Poznania, że nie powinni się ich bać. Tak powstał „Powrót Wikingów", według tekstu Zuzanny Fichtner, pracowniczki socjalnej ośrodka i uczestników spektaklu, który wyreżyserowała Dorota Abbe. Spektakl ukazuje różne przyczyny bezdomności oraz próby wychodzenia z niej. Aktorzy zapraszają widzów do swojego świata. Mówią nie tylko o tym, przez co przeszli, ale także o swoich marzeniach i planach.

Rozpoczynając próby do „Powrotu Wikingów", bezdomni artyści mówili, że pierwszy raz dają coś od siebie innym i to właśnie jest dla nich najważniejsze.

Premiera spektaklu odbyła się w lutym 2014 r. w Teatrze Nowym w Poznaniu. Przedstawienie grane było później kilkakrotnie na deskach tegoż teatru, na I Konkursie Teatrów Więziennych w Teatrze Ósmego Dnia, podczas Festiwalu Malta, w Teatrze Kamienica w Warszawie, w ramach zorganizowanej tam Międzynarodowej Konferencji o Bezdomności, w Radomiu, na zaproszenie tamtejszego Ośrodka dla Bezdomnych oraz na Suwalskich Teatr-Akcjach. Wszędzie spotykał się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności i mediów. Wielu przyznawało, że diametralnie zmienili swój stosunek do osób bezdomnych.

Ogrzewalnia w Poznaniu została otwarta w grudniu 2015 roku przy ul. Krańcowej.

Grupa Teatralna "Wikingowie" zrealizowała prócz w.w. jeszcze dwa projekty teatralna:
- Przedstawienie, "Nibylandia" (grudzień 2014, Teatr Nowy w Poznaniu), mówiący o wychodzeniu z bezdomności. Zagubieni Chłopcy, zasiedziali w tytułowej Nibylandii, odkrywają, że są już dorośli i dojrzewają do decyzji, by wydostać się z przeklętego miejsca, w którym tkwią od lat. Rozumieją też, że sami tę decyzję muszą podjąć, że nikt za nich tego nie zrobi. Scenariusz „Nibylandii" okazał się proroczy. Większość członków grupy opuściła Ośrodek, pracują, usamodzielniają się.

- Spektakl, „Sztama", w którym oprócz członków grupy wystąpili absolwenci poznańskiego studia aktorskiego STA. Opowiada on o grupie młodych pasjonatów teatru i działaczy LGBT, którym nie udaje się dostać dotacji na przedstawienie o wykluczeniu osób homoseksualnych, w związku z tym zwracają się z propozycją zrobienia spektaklu do ośrodka dla bezdomnych. Bezdomni, którzy przez większość swojego dotychczasowego życia byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii i stykali się z ludzkim uprzedzeniem oraz stereotypowym postrzeganiem ich, nagle muszą się skonfrontować z własnymi uprzedzeniami. Spektakl miał premierę we wrześniu 2017 w CK Zamek, w ramach projektu Teatr Powszechny)

- Obecnie trwa praca nad kolejny projektem „Wikingów", którego premiera planowana jest na pierwszą połowę 2019 roku

Udział w międzynarodowym festiwalu to kolejny krok, dzięki któremu wiedza i świadomość społeczna dotycząca osób z problemem bezdomności (nadal bardzo słaba, ograniczona i stereotypizowana w naszym kraju) ma szansę na szersze upowszechnianie i skazywanie, jak ważne są działania tego typu oraz jakie przynoszą efekty.
Aby spektakl mógł pokazać się w Bratysławie trwa zbiórka pieniędzy na portalu POLAKPOTRAFI.
Kwota, którą chcemy uzbierać, ma pozwolić nam na przejazd do Bratysławy oraz umożliwić tłumaczenie spektaklu oraz przygotowanie napisów w języku angielskim (co jest wymagane w wypadku międzynarodowych inicjatyw teatralnych).

Link do zbiórki na portalu POLAKPOTRAFI:
https://polakpotrafi.pl/projekt/powrot-wikingow-w-bratyslawie

Więcej informacji o festiwalu:
http://www.divadlobezdomova.sk/divadlobezdomova/FESTIVAL_ERROR.html

Izabella Nowacka
Fundacja NA MARGINESIE
13 października 2018
Portrety
Dorota Abbe

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...