Wiktoriański zamek czyli musical w przygotowaniu

"Rodzina Addamsów" - reż. Jacek Mikołajczyk - Teatr Muzyczny w Gliwicach

Musical o upiornej rodzinie, czyli "Rodzina Addamsów" realizuje Gliwicki Teatr Muzyczny. Rozpoczęły się już próby do spektaklu oraz budowanie scenografii, której głównym elementem będzie zamek w stylu wiktoriańskim.

Musical "Rodzina Addamsów" będzie oparty, jak informuje Gliwicki Teatr Muzyczny, na postaciach stworzonych przez Charlesa Addamsa (1912-1988). Był on twórcą rysunków o upiornej rodzinie prezentowanych od lat 30. na łamach czasopisma The New Yorker. Na tej podstawie powstały później liczne seriale filmowe i animowane oraz filmy m.in. z Anjelicą Huston w roli pani domu Morticii Addams.

Spektakl teatralny miał swoją premierę na Broadwayu w 2010 roku. Przedstawienie to pokazano na Broadwayu ponad 700 razy, później licencję udostępniono teatrom na całym świecie.

Reżyserem musicalu jest Jacek Mikołajczyk. - Ten musical jest o najbardziej makabrycznej rodzinie w historii kultury popularnej, która jest jednocześnie najsympatyczniejsza. Zestawienie to jest dość zaskakujące, dlatego z jednej strony powieje grozą, będzie mrocznie i strasznie, a z drugiej bardzo zabawnie. Będzie to jednocześnie musicalowy horror jak i musicalowa komedia - powiedział reżyser.

Mikołajczyk dodał, że w ponad dwugodzinnym musicalu nie zabraknie iluzji i magii, a głównym elementem scenografii będzie - powstający obecnie - zamek w stylu wiktoriańskim.

Jak poinformował Gliwicki Teatr Muzyczny w spektaklu wystąpią m.in.: "Morticia piękna jak sopel lodu; Gomez - obdarzony hiszpańskim temperamentem pożeracz serc, w przenośni i dosłownie; smutna, ale demoniczna Wednesday i jej braciszek Pugsley". Na scenie pojawi się też wuj Fester "o złotym sercu, anielskich oczach i zabójczych instynktach" oraz babcia "o aparycji wiedźmy i duszy hippiski".

Musical opowiada inną historię niż ta znana z filmów. Jest to historia córki Addamsów - Wednesday, która zakochuje się w normalnym chłopcu i zaprasza do zamku jego rodziców - typowych Amerykanów z Ohio.

Autorami libretta są Marshall Brickman i Rick Elice, a muzyki i tekstów piosenek Andrew Lippa. Spektakl został dotąd wyprodukowany m.in. w Brazylii, Szwecji, Australii.

Polska premiera jest planowana na 13 marca (w piątek) 2015 roku.

Gliwicki Teatr Muzyczny ma już na swoim koncie kilka przebojowych musicali, m.in. "High School Musical", "Mały Książę" oraz "Tarzan", który powstał we współpracy z Domem Muzyki i Tańca w Zabrzu.

(-)
Materiał Teatru
27 grudnia 2014

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia