Wiosenny festiwal trwa!

m. in. "Piąta Strona Świata" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski

Na wiosennym festiwalu CK Teatr jeszcze trzy spektakle, w tym jeden archiwalny Teatru TV z 1994 roku.

3 kwietnia Teatr
Teatr TV Sławomir Mrożek "Krawiec"
reż. Michał Kwieciński
Spektakl zaliczony do Złotej Setki Teatru Telewizji.
godz. 19.00 wstęp bezpłatny

Jedna z wcześniejszych sztuk Sławomira Mrożka, przez autora na lata odłożona do szuflady.
"Krawiec" to sztuka ani błaha, ani nieudana - przeciwnie, wydaje mi się jedną z najlepszych sztuk, jakie napisał Mrożek między "Tangiem" a "Emigrantami". Chyba nawet najlepszą - tak rekomendował dramat do druku Konstanty Puzyna.

Sławomir Mrożek (ur. 1930) napisał "Krawca" w 1964 r., tuż po "Tangu", i odłożył do szuflady. Sceniczny sukces "Operetki" Gombrowicza nieoczekiwanie przedłużył "leżakowanie" tekstu - niesłuszny zarzut wtórności dramatu Mrożka (napisanego dwa lata wcześniej) sprawił, że "Krawiec" dotarł do widzów z kilkunastoletnim opóźnieniem (druk w "Dialogu" w 1977 r., premiera rok później). Obie sztuki na pewno łączy jedno - ambicje wyrażenia diagnoz historiozoficznych w oryginalnej formie scenicznej.

5 kwietnia Teatr
"Piąta Strona Świata" reż. Robert Talarczyk
Teatr Śląski (Katowice)
godz. 18.00 bilety 40, 35 zł

Śląsk, a właściwie jego mały zakątek, leżące nad niegdyś graniczną rzeką Brynicą Szopienice. Tam właśnie umieścił akcję swojej debiutanckiej powieści Kazimierz Kutz. Wybitny reżyser filmowy i teatralny (współpracował m. in. z Teatrem Śląskim) zawarł w niej bogaty i barwny obraz życia mieszkańców, pełen zdarzeń codziennych i o dziejowym znaczeniu, rejestrujący miejscowe anegdoty i portrety zwykłych ludzi, z których każdy ma swoją niepowtarzalną historię wartą upamiętnienia. Powstała w ten sposób fascynująca i gęsta od wydarzeń opowieść o miejscu bliskim sercu głównego bohatera, jego "Piątej stronie świata".

6 kwietnia Teatr
"Jesteśmy na wczasach, czyli polska miłość" - piosenki Wojciecha Młynarskiego
Scenariusz i inscenizacja Cezary Domagała
Bałtycki Teatr Dramatyczny (Koszalin)
godz. 18.00 bilety 30, 25 zł

Kolejny spektakl muzyczny Cezarego Domagały. Tym razem zapraszamy państwa na wczasy w pensjonacie Orzeł. Na dancingu usłyszymy największe przeboje minionych dekad, do których słowa napisał Wojciech Młynarski: Jesteśmy na wczasach, W Polskę idziemy, Daj des, Jesienny Pan, Jeszcze w zielone gramy, Ogrzej mnie, itp. Dla wielu z nas, są one wspomnieniem budzących się uczuć, cudownych miejsc i ludzi, słowem wszystko, co w skrócie nazwać można polską miłością.
Jesteśmy na wczasach, czyli polska miłość, to spektakl dla każdego. Teksty piosenek autorstwa Wojciecha Młynarskiego znane są przecież wszystkim - starszym i młodszym.

(-)
Materiał Teatru
1 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia