Wioska Artystyczna Janowo

Letnia scena teatralna 2020

Wioska Artystyczna Janowo do końca sierpnia zaprasza codziennie wieczorem wszystkich wczasowiczów do wspólnej zabawy! Przygotowano też spektakle dla dzieci.

A może romans na wakacjach?

Jeszcze przez trzy tygodnie można odwiedzić Wioskę Artystyczną Janowo z letnią sceną teatralną! To wyjątkowe miejsce znajduje się 8 km od Rewala i tylko 3 km od Trzęsacza. Do tej pory w ponad 100 wydarzeniach uczestniczyło ponad 12 tys. widzów!

W tym roku, w związku z obostrzeniami dotyczącymi wydarzeń artystycznych, został wprowadzony taki system sprzedaży oraz rezerwacji biletów, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim widzom. Bilety są dostępne w internecie na stronie janowo.art oraz w kasie czynnej godzinę przed każdym spektaklem. Cennik na przedstawienia wieczorne: 40 zł (bilet normalny), 30 zł (bilet rodzinny) oraz 25 zł (bilet ulgowy). Na bajki obowiązuje jednolita cena: 25 zł. Spektakle dla dorosłych są grane codziennie o 20.15 do 30 sierpnia włącznie. Dla dzieci: w każdą środę oraz sobotę o godzinie 17. Dokładne terminy przedstawień na stronie www.janowo.art. Telefon: 665 477 754.

Wioska Artystyczna Janowo zaprasza również do: - Galerii w Stodole, czynnej od 12 do 22, a w niej wystawa prac malarskich. Wstęp jest wolny, istnieje także możliwość zakupienia prezentowanych obrazów.

- Księgarni i Antykwariatu prowadzonych przez mieszkańca Janowa Piotra Dziubę. Księgozbiór liczy ponad 3500 pozycji.

Teatr Komedii IMPRO tworzy grupa Impro Atak! oraz Teatr ITO. IMPRO Atak! - ta nazwa jest jednocześnie tytułem pierwszego i najpopularniejszego przedstawienia. Powołana została w 2014 r. i wykorzystuje kilkadziesiąt różnych form improwizacji scenicznej. Skład grupy: Jacek Stefanik, Kamila Salwerowicz, Wojtek Oleksiewicz, Piotr Gawron-Jedlikowski, Janek Jakubowski, Magdalena Prochasek, Jola Jackowska, Konrad Michalak, Michał Kruk, Jacek Sut, Piotr Bondyra, Katarzyna Chmara oraz Sławek Bartkiewicz, Sławomir Badowski, Marta Sobczak, Dariusz Igielski, Olo Stachowski.

Teatr ITO to nowość na polskiej scenie teatralnej. Rozpoczął swoją działalność od spektakli improwizowanych w ramach streamingów LIVE na 1 * Teatr Online, w czasie kiedy publiczności nie można było wpuszczać na widownie teatralne. Ci zawodowi aktorzy, wieloletni improwizatorzy, pasjonaci adrenaliny scenicznej, podjęli się niemal niemożliwego! Czyli przybliżenia sztuki komedii improwizowanej internautom. Niezbędny w tym gatunku teatru kontakt z widzem opiera się na mediach społecznościowych. Ich spektakle nie mają scenariusza i wyuczonych ról. Część zespołu wywodzi się z kultowego łódzkiego Teatru Improwizacji IMPRO Atak!

OPISY SPEKTAKLI:

„PODGLĄDACZE". Przyznajmy szczerze: każdy z nas ma w sobie coś z podglądacza. Zdarza nam się, oczywiście całkowicie przypadkowo, podsłuchać w drodze do pracy czyjąś rozmowę w autobusie czy spojrzeć w niezasłonięte okno mijane w trakcie niedzielnego spaceru. Z naturą nie wygramy. Wyjdźmy jej zatem naprzeciw. „Podglądacze" to najnowszy, autorski, improwizowany spektakl grupy IMPRO Atak!, w którym śledzimy życiowe perypetie mieszkańców jednej z łódzkich kamienic. Rodzina, praca, sąsiedzkie relacje, wstydliwe sekrety, romanse i zdrady. Co jeszcze może wydarzyć się w ciągu zaledwie 24 godzin? Wszystko zależy od bohaterów - za każdym razem innych, bo za każdym razem wymyślonych przez widownię na nowo.

„IMPRO Show!". Spektakl składa się z miniatur teatralnych, czyli krótkich form improwizacyjnych; jest dynamiczny, nieprzewidywalny, a co najważniejsze - pełen dobrego humoru i pozytywnej energii. Jest to propozycja, która umożliwi widzom szybkie zostawienie trosk za sobą i przejście do tego, co w trakcie planowanego wieczoru jest najważniejsze - wspaniałej zabawy, śmiechu i relaksu. Ten spektakl to ekscytujące dla publiczności widowisko, które powstaje na jej oczach. Nie ma scenariusza, nie ma wyuczonych ról, nie ma reżysera, ajednak publiczność zostaje w całości wciągnięta w jego treść i śmieje się często do łez. Publiczność jest scenarzystą. To ona decyduje, kim są aktorzy, od jakiego słowa mają zacząć kolejną kwestię, gdzie się znajdują i o wielu, wielu innych rzeczach. Jest to wspaniała władza, której można nadużywać do woli... Oczywiście w granicach dobrego gustu.

„KRYMINAŁ IMPROWIZOWANY".

Wyobraźmy sobie zwyczajne, spokojne, małe miasteczko. Miasteczko, w którym wszyscy się znają i lubią... Czy jednak rzeczywiście tak jest? A może są tam ukryte waśnie, animozje, ciche romanse? Pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z mieszkańców, a o dokonanie zbrodni podejrzany może być właściwie każdy... Poznajemy mroczne tajemnice tej na pozór sielankowej mieściny i najciemniejsze zakamarki ludzkiego umysłu. Sprawdźmy, jak zaskakujące mogą być motywy popełnionej zbrodni. Widzowie stworzą tę historię razem z aktorami, bo to publiczność zdecyduje, kto zginie i w jaki sposób zostanie popełnione morderstwo.

„WAKACYJNY ROMANS". Niektórzy z nas o nim marzą, inni go przeżyli. Dla jednych stał się początkiem wspaniałego, wspólnego życia, a dla innych jest tylko wspomnieniem, które wywołuje tajemniczy uśmiech na ustach. Ciekawe, jaki będzie ten, który powstanie dzięki Tobie na scenie Wioski Artystycznej Janowo...

„BAJKOWE POPOŁUDNIE". „MY PSY". Na nieczynnym wysypisku śmieci na skraju miasta mieszka sfora bezdomnych psów. Dowodzi nią Czarny - młody, agresywny, niechętny ludziom. Każdy z tych psów ma własną historię, smutną i gorzką. Mała, naiwna Kropka została przez człowieka porzucona, o jamniczce Rasowej po śmierci pana zapomniała w pustym mieszkaniu jego rodzina, stary cyrkowy pies Cichy nie ma już więcej siły bawić publiczności, a trzymający fason pies inteligent Mądrala udaje, że wszystko jest OK. Dawno pogodził się ze swoim losem stary pies Kulawy, nikomu nie ufa Ładna, a duży i łagodny Wierny wciąż czeka na „swojego Człowieka". Lecz zamiast się smucić i zamartwiać, psy próbują nadal żyć i z życia się cieszyć. Bo taka już jest psia natura: radosna i optymistyczna! Wkrótce do sfory dołącza Kot, uroczy kłamca i syba-ryta, przyzwyczajony do życia „na poziomie". Historia jego upadku tylko potwierdza fakt, że biednym i bezdomnym może zostać każdy - bez względu na status społeczny. Nad głowami porzuconych zwierząt zbierają się chmury: niedługo wysypisko zostanie zlikwidowane, a na jego miejscu powstanie nowe osiedle. Co się stanie z naszymi bohaterami, czy poradzą sobie bez pomocy człowieka? Sztuka „My, psy" jest pierwszym utworem scenicznym napisanym przez Henia Psa, wybitnego artystę estradowego, tenora dramatycznego, jednego z najprzystojniejszych kundli średniego pokolenia. Henio Pies, warszawiak z pochodzenia, z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi związany jest od pięciu sezonów. Zagrał w trzech przedstawieniach. Wielokrotnie wyróżniany - za rolę Psa Jipa w spektaklu „Doktor Dolittle i przyjaciele" otrzymał m.in. Nagrodę im. Psa Kazimierza Dejmka oraz „Złotą Parówkę". Z powodzeniem kieruje ogródkiem przy Teatrze Nowym (od strony ulicy Zachodniej). Przykładny mąż i ojciec.

Jacek Binkowski
Tygodnik Angora
12 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia