Wiosna z tańcem w TVP Kultura

wiosną 2013 r. w TVP Kultura króluje taniec

Wiosną 2013 r. w TVP Kultura króluje taniec. Będziemy przyglądać się zmaganiom młodych tancerzy w Konkursie Eurowizji, zaprezentujemy klasyczne balety, nowoczesne układy choreograficzne oraz dokumenty o wybitnych osobowościach tańca. Wielką kulminacją będzie finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy - 14 czerwca 2013 r. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku - transmitowany przez TVP Kultura.

Organizatorem Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy jest EBU (European Broadcast Union). Organizacja tegorocznego finału konkursu została powierzona Telewizji Polskiej – TVP Kultura. Współorganizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasto Gdańsk.

7 kwietnia 2013 r. w krajowym finale odbywającym się w Warszawie Polska wyłoni swojego reprezentanta. Europejski finał konkursu odbędzie się 14 czerwca 2013 r. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Z tej okazji wiosną w TVP Kultura prezentujemy wiele interesujących pozycji związanych z tą dziedziną sztuki.

Cykl poniedziałków z tańcem w TVP Kultura – Wiosnę z Tańcem – rozpoczynamy w TVP Kultura 8 kwietnia (godz. 23.45) premierą filmu „Blush", określanego jako psychodeliczny musical lub dance movie. To ekranizacja baletu Wima Wandekeybusa, do którego muzykę stworzył David Eugene Edwards, lider zespołów 16 Horsepower oraz WovenHand.

15 kwietnia (od godz. 00.10) prezentujemy dwa widowiska baletowe w choreografii Johna Neumeiera: „Yondering" do popularnych XIX-wieczych pieśni amerykańskich oraz „Opus 100" do piosenek duetu Simon & Garfunkel.

22 kwietnia (godz. 00.45) – film dokumentalny Sophie Fiennes o przedstawieniu „VSPRS" w choreografii Alaina Platela. Belgijski tancerz i choreograf, założyciel Les Ballets Contemporains de la Belgique, przygotował w 2006 r. współczesną wersję jednego z arcydzieł muzyki sakralnej „Vespro della Beata Vergine 1610" autorstwa Claudio Monteverdiego. „VSPRS – Show and tell" nakręcony przez Sophie Fiennes w 2007 r. zawiera obszerne fragmenty dzieła Platela, wypowiedzi choreografa oraz jego tancerzy.

22 kwietnia (godz. 00.10) – „The Fiddle and the Drum" - widowisko baletowe do muzyki i w scenografii kanadyjskiej artystki Joni Mitchell. Choreografię dla zespołu Alberta Ballet Company stworzył Jean Grand-Mitre. Spektakl dotyka problemów, które zawsze interesowały artystkę – stosunku człowieka do środowiska i dzikiej strony jego natury.

6 maja – układ choreograficzny „Rave" autorstwa Karoli Armitage wystawiony w 2001 roku na deskach opery w Nancy.

13 maja – zapraszamy na wieczór z wybitnym niemieckim choreografem Uwe Scholzem. O godz. 17.00 film dokumentalny „Krajobrazy duszy – choreograf Uwe Scholz", natomiast pół godziny przed północą jedno z bardziej znanych dzieł tego artysty „Święto wiosny – awangardowo i klasycznie". Pierwsza część baletu utrzymana została w stylu awangardowym, z jednym solistą – Włochem Giovannim di Palmą. Druga to klasyczny balet, w którym bierze udział pełen zespół taneczny z solistką Kiyoko Kimurą na czele.

20 maja (godz. 22.00) – kolejna premiera – balet współczesny „Siddharta". Układ choreograficzny do muzyki Bruno Mantovaniego przygotował Angelin Preljocaj. Treść nawiązuje do powieści indyjskiej Hermana Hessego o tym samym tytule wydanej po raz pierwszy w 1922 r.

27 maja (godz. 23.30) - pełne kolorów i fantazji widowisko taneczne francuskiego choreografa Philippe'a Decouflé, który zasłynął m.in. z przygotowania choreografii na ceremonię otwarcia i zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Albertville w 1992 r. Jego balet „Tricodex" z 2005 roku wystawiony w Operze Lyońskiej jest ostatnią częścią trylogii tanecznej inspirowanej dziełem „Codex Seraphinianus" autorstwa włoskiego grafika i architekta Luigiego Serafiniego. Układy choreograficzne imitujące pracę mechanizmu zegara, niezwykłe bogactwo strojów i wyimaginowany świat pozwolą widzom przenieść się we wspaniały, nierealny świat.

3 czerwca bohaterem wieczoru będzie Jerome Robbins, choreograf amerykański, twórca układów do kultowego musicalu „West Side Story" i filmu „Skrzypek na dachu". Najpierw krótki, 14-minutowy dokument o artyście, po nim współczesna adaptacja baletu „NY Export: Opus Jazz" w wykonaniu zespołu New York City Balet.

10 czerwca ponowne spotkanie z twórczością Uwe Scholza. Tym razem zaprezentujemy jego pełen rozmachu, klasyczny układ choreograficzny do „Wielkiej Mszy" Wolfganga Amadeusza Mozarta połączonej przez Scholza z kilkoma innymi jego dziełami oraz wierszami Paula Celana.

14 czerwca – wielki finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, który odbędzie się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Najlepsi młodzi tancerze z całej Europy, którzy przeszli przez sito eliminacji we własnych krajach, zaprezentują swoje możliwości przed wymagającym jury, a wszystko to na żywo będzie można obejrzeć na antenie TVP Kultura.

(-)
Materiał TVP
22 marca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia