"Wiśniowy Sad" na Festiwalu Grechuty

Teatr Voskresinnia ze Lwowa

Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia podczas Festiwalu Grechuty w Świnoujściu zaprezentował w Muszli Koncertowej spektakl plenerowy „Wiśniowy Sad” wg Antoniego Czechowa.

Wola pokazania na ulicy sztuki teatralnej, będącej w czołówce w kanonu scenicznych dramatów i ogromna pokusa upowszechnienia twórczości melehowskiego Geniusza wśród europejskich teatrów plenerowych sprawiła, że lwowscy artyści zmierzyli się z najwybitniejszym dramatem dorobku Antoniego Czechowa p.t. „Wiśniowy Sad". Spektakl porusza temat przemijania, nieuchronnej utraty miłości, przywiązania i tęsknoty. Reżyser za pomocą ciepłego liryzmu i pogodnej ironii z maestrią buduje postaci „Wiśniowego Sadu". Widz z humorem śledzi przygody bohaterów, zastanawia się nad ich przyszłością i płacze nad ich losem. Spektakl ten zrealizowany został za pomocą typowych środków przekazu dla lwowskiego teatru Woskresinnia. Dzięki mistrzowskiemu operowaniu obrazem, intrygującej scenografii czy wysokim walorom sztuki aktorskiej, dzieło zyskało nowy wymiar.

"Wiśniowy Sad" prezentowany był na światowych festiwalach: Gwacheon Handmadang Festival (Korea Południowa), Festiwal im. A. Czechowa w Moskwie (Rosja), Festiwal "Melihowska Wiosna" w Sierpuchowie (Rosja), TAEC Festival w Valladolid (Hiszpania), International Show Case, "Open Street" w Fermo (Włochy), Festiwal Teatrów Ulicznych "Ulica 24" w Krakowie , Ana Desetnica w Lublianie (Słowenia), Festiwal "Leuven in Scene" w Leuven (Belgia), La Strada w Bremie (Niemcy) Spoffin Festival w Amersfoort (Holandia), PUF Festival w Puli (Chorwacja), Festivalului European al Spectacolului w Timiszoarze (Rumunia), V4 Fesztivál és Színházi Találkozó w Vac (Węgry) i wielu innych.

Spektakl zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Biała Wieża" w Brześciu (Białoruś) oraz została mu przyznana Nagroda Jury Konkursowego na X Festiwalu Teatralnym "Głosy Historii" w Wołogdzie (Rosja).

Teatr Voskresinnia (Воскресіння czyli 'zmartwychwstanie') powstał w 1990 roku we Lwowie. Jego założycielem, dyrektorem naczelnym, kierownikiem artystycznym i reżyserem sztuk jest Jarosław Fedoryszyn. Pracując wcześniej w wielu teatrach na Ukrainie, w Polsce i Niemczech, Jarosław Fedoryszyn z czasem wypracował własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną.

Z prasy

A na koniec dnia pełnego wrażeń, na Placu Chrobrego wystąpił Lwowski Teatr Woskresinnia ze spektaklem Wiśniowy sad. W przeciwieństwie do Czechowskiego oryginały w przedstawieniu nie było ani odrobiny bezczynności. Artyści stworzyli piękne widowisko pod względem wizualnym. Ich energia, pomimo panującego chłodu ogrzała zebraną publiczność, która nie obawiając się kolejnej ulewy licznie zgromadziła się na placu. Przechadzka postaci na szczudłach, z parasolkami w dłoniach między wieszakami imitującymi drzewa wiśni stanowiła niezapomniany moment spektaklu. Anna Hazuka, Dziennik Teatralny 24 .05 2010

Ci, którzy mimo dość późnej pory, doczekali przedstawienia na pewno nie byli zawiedzeni. Poetycki, symboliczny spektakl, umiejętnie łączący środki wyrazu teatrów ulicznych, m.in. ciekawą scenografię i efekty specjalne z elementami pantomimy, został nagrodzony gromkimi brawami. Jeszcze długo będziemy pamiętać, powtarzając jedną z kwestii usłyszanych ze sceny, że 22 sierpnia wiśniowy sad będzie sprzedany. Kupiła go, w niedzielny wieczór sierpniowy, zachwycona płocka publiczność, nawet ta bardziej przypadkowa. Marta A. Szatkowska, Tygodnik Płocki 24.08.2011

Jest radość pary głównych bohaterów, którzy emanują pełnią uczuć pośród gałęzi kwitnących i pachnących wiśni . Pośród drzew czmychają a to szczudlarze, a to inne charakterystyczne dla rosyjskiego świata przedstawionego typy. Jest cudowna scena, kiedy główne postaci zakochani i ich rodzina świętują dostojnie krocząc na szczudłach. Są też epizody satyryczne, żywcem wzięte z cyrku, choćby ten z grubasem mocarzem, który przy marszu gladiatorów dźwiga wiadra z wodą, a później rywalizuje ze swoim antagonistą w siadzie na desce naszpikowanej gwoździami. 'Wiśniowy sad' to jedna z lepszych prezentacji w historii MFTU. TEJO , Jelonka.com, 10.08.2009.

Piękna i mądra opowieść o przemijaniu i raju utraconym wzruszyła nawet tych, co nie znali sztuki Czechowa. Lwowski Teatr Woskresinnia udanie przełożył ją na język cyrku (marsz gladiatorów), klownady i satyry (rodzinny spacer na szczudłach). Podobała się bardzo wyrazista gra aktorów. ALKA, Polska the Times Gazeta Wrocławska 09.08.2009

... właśnie to przedstawienie było jednym z najciekawszych pokazanych na festiwalu. Reżyser skupił się przede wszystkim na przekazaniu obrazu świata marzeń i iluzji bohaterów dramatu Czechowa - stąd sceny z tańczącymi na szczudłach lalkami obok snu o szczęśliwym dzieciństwie właścicielki, spacery ubranych na biało i poruszających się na szczudłach mieszkańców dworu po kwitnącym sadzie, beztroskie zabawy plebsu. Agata Kirol, Mirosław Baran Gazeta Wyborcza w Gdańsku 

 

(-)
Materiał Teatru
10 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia