Witamy Państwa w domu polskim w Polsce

"Łojdyrydy" - reż. Stanisław Dembski - Teatr Pijana Sypialnia

O Teatrze Pijana Sypialnia zrobiło się głośno dzięki akcji „Teatr na leżakach”. Nie bez powodu mówi się o nich „teatr warszawski”. W widowisku muzycznym „Łojdyrydy”, którego premiera odbędzie się 15 lutego w Skwerze, hipsterzy opuszczają przytulne kawiarnie i… wyjeżdżają ratować polską wieś.

Scenariusz spektaklu "Łojdyrydy", to historia mieszkańców dwóch sąsiadujących miejscowości: Kopydliny i Samborza. Narratorem opowieści i przewodnikiem jest Jacuś - rezolutny chłopak, który wspomina lata swojego dzieciństwa i wczesnej młodości. Przywołuje klimat rodzinnych stron i powołuje na nowo do życia postaci z przeszłości: "jednego na dwie wsie" Sołtysa, znachorkę Szeptuchę czy prowadzącą bar w remizie panią Jolantę. Poznajemy także nieszczęśnika Dudę, który zbiera pieniądze na pogrzeb swojej przedwcześnie zmarłej "na jakieś dziwne schorzenie" żony. W tle rozgrywa się batalia zwaśnionych wiosek o figurę świątka o niezidentyfikowanej tożsamości.

Staszek Dembski, reżyser spektaklu: "Łojdyrydy" to widowisko wypełnione tańcem i muzyką wykonywaną na żywo. Na scenie będą królować: kujawiak, oberek i mazur. To pierwszy spektakl Pijanej Sypialni, w którym tak odważnie będziemy mówić o współczesnej Polsce i Polakach. Dobieranie się do tych pojęć zawsze wzbudza wiele emocji, dlatego jesteśmy bardzo ciekawi reakcji widzów na naszą propozycję rozumienia słowa „polskość".

Sławek Narloch, dyrektor Teatru Pijana Sypialnia: Prace nad premierą trwają już rok. Jesteśmy teatrem niezależnym i stworzenie widowiska na tak dużą skalę, to ogromne wyzwanie. Dlatego do współpracy zaprosiłem znakomitych twórców znanych naszej publiczności z poprzednich spektakli – m.in. „Wodewilu Warszawskiego". Daniel Zieliński skomponował muzykę, opartą na motywach polskiej muzyki ludowej, na chór mieszany i siedmioosobowy zespół muzyczny, a Izabela Massalska stworzyła choreografię. Reżyseruje Staszek Dembski, który jest również twórcą scenografii i kostiumów.

Teatr Pijana Sypialnia, to niezależny projekt teatralny młodych aktorów i muzyków, absolwentów studium aktorskiego, które działa przy teatrze. Znani z występów w nieteatralnych miejscach. Twórcy cyklu „Teatr na leżakach" i „Teatr w barach mlecznych". W lipcu zaprezentują się obok najlepszych grup z całego świata na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie.
Premiera widowiska „Łojdyrydy" 15 lutego o godzinie 18:00 w Skwerze – Filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny przy Krakowskim Przedmieściu.

Bilety w cenie 40 zł można już nabywać w Skwerze.

(-)
Materiał Teatru
31 stycznia 2015

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia