Witkacy w Szczecinie

"Obrock" - reż: B.Zaczykiewicz - Teatr Studio - 44. Kontrapunkt

Jednym ze spektakli "Kontrapunktu" w Szczecinie był ,,Obrock\'\' w wykonaniu Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. Udział w jego realizacji wzięli: Ewa Ignaczak - scenariusz, Bartosz Zaczykiewicz - reżyseria, Aleksandra Semenowicz - scenografia oraz Tadeusz Wielecki - muzyka. W główne role wcieli się: Irena Jun (Pramatka) oraz Jarosław Gajewski, aktor Teatru Narodowego, jako Praleon.

,,Obrock’’ to jedna ze sztuk Ewy Ignaczak, oparta na tekstach dramatów Witkacego, w którym też wykorzystano słowa i fragmenty dramatu ,,Matka”. Spektakl będąc historią dwojga osób – matki i syna, ukazuje przede wszystkim relacje zachodzące pomiędzy nimi. Praleon jest mężczyzną po czterdziestce, pomimo tego jego matka widzi w nim wiecznego chłopca, któremu trzeba pomagać i otaczać opieką. Pramatka staje się też odwieczną strażniczką jego myśli i poczynań. Zachowuje się tak, jakby wiedziała lepiej od mężczyzny, co jest mu potrzebne. Własne ambicje i pragnienia przelewa na dorosłego syna, z góry wiedząc, czy jest zdolny do dokonania czegoś, czy też nie. Uważa go także za wielkiego tchórza, który w obliczu porażki, nie będzie zdolny do popełnienia samobójstwa. Zachowanie matki sprawia, że Praleon zaczyna jej nienawidzić. 

,,Obrock’’ to nie tylko historia rodzinna, ale także zetknięcie się dwóch silnych osobowości: kobiety i mężczyzny – matki i syna. Każdy z nich na swój sposób jest indywidualistą i człowiekiem, który nie istnieje i nie może funkcjonować bez drugiej osoby.

Sztuka ukazuje także miejsce artysty i jego działalności w społeczeństwie, intelektualizm i związane z nim rozterki. Co mnie zachwyciło w spektaklu? Typowy dla Witkacego humor oraz niesamowita gra aktorska Ireny Jun i występującego gościnnie Jarosława Gajewskiego.

Magdalena Bednarczyk
Dziennik Teatralny Szczecin
28 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Dzień Dziecka w Baju P...
Zbigniew Lisowski
Wycieczka po Teatrze Baj Pomorski w T...