Wizyta w szpitalu psychiatrycznym - online - 29-31.01.21 g.

"Beckomberga" - reż. Anna Augustynowicz - Teatr Współczesny w Szczecinie

Premiera online najnowszego spektaklu Teatru Współczesnego, „Beckombergi" Sary Stridsberg w reżyserii Anny Augustynowicz, to kolejne wydarzenie przygotowane przez Teatr Współczesny na platformie VOD.

To będzie wyjątkowa dla Teatru Współczesnego premiera, ponieważ będzie to pierwsza premiera w sieci.

Próby zaczęły się wiosną zeszłego roku, w trakcie pierwszego lockdownu, jak mówi reżyserka spektaklu „z potrzeby, by coś robić", by nie tracić twórczej energii. Pomyślane z początku jako czytanie, z czasem przerodziły się w spektakl na scenie, przygotowywany (z krótką przerwą na wakacje) pieczołowicie przez niemalże 10 miesięcy.

Teatr Współczesny planował premierę tego spektaklu na grudzień ubiegłego roku. Ze względu na przedłużający się lockdown dla instytucji kulturalnych realizatorzy zdecydowali się zrobić premierę spektaklu w sieci. Efekty będziemy mogli zobaczyć już w najbliższy weekend.

Sztuka Sary Stridsberg, obecnie najczęściej granej szwedzkiej dramatopisarki, opiera się na historii rodzinnej samej autorki. Głównym bohaterem dramatu jest tytułowa Beckomberga – opustoszały szpital psychiatryczny nieopodal Sztokholmu, do którego po latach powracają pacjenci. Przyciągani niezwykłą siłą tego miejsca wędrują w przeszłość – jak pisze autorka – „przez świetlne korytarze, które prowadzą do dawnych sal szpitalnych, resztek marzeń, skrawków wspomnień z życia w szpitalu. [...] Czas płynie wstecz, szpital znów wypełniony jest ludźmi i ich głosami. [...] To czas snu, czas wieczności, gdzie wszystko, co było, co zostało, to oczekiwanie, koła, fragmenty ludzkich losów i wspomnień". Dokąd zaprowadzi nas ta wędrówka? Za czym tęsknimy w izolacji i co czeka na nas na zewnątrz...?

„To jest literatura, która bardzo zachęca do przeżywania swojego życia bez lęków, do radości z życia, do tego, żeby starać się żyć pięknie. Widzimy w niej całą urodę ludzi, którzy w izolacji spędzili wiele lat" – mówi przed premierą spektaklu Anna Augustynowicz w rozmowie z Kamilą Paradowską.

W rozmowie, dostępnej w formie podcastu na facebooku Teatru Współczesnego, Anna Augustynowicz szeroko opowiada o postaciach, sensach i istotnych dla przedstawienia wątkach, oraz o tym, jak to jest przygotowywać przedstawienie na zoomie i, czy to w ogóle jest możliwe.

Premiera online: 29 stycznia 2021, platforma VOD Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Spektakl będzie dostępny także 30 i 31 stycznia. By móc korzystać z udostępnianych treści, konieczna jest rejestracja. Spektakle są płatne (bilety można zakupić online w cenie 15 zł).

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
26 stycznia 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...