Wkrótce festiwal lalek w Katowicach

11. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „KATOWICE – DZIECIOM”

W dniach 15-19 października w Teatrze Ateneum,Teatrze Śląskim i w Kinoteatrze Rialto odbędzie się XI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Katowice - Dzieciom".

Dwa lata temu Teatr Ateneum świętował pierwszy jubileusz organizowanego przez siebie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Katowice - Dzieciom". Jego okrągła, dziesiąta edycja zamknęła pewien etap, organizatorzy uznali więc, że nadszedł czas na zmiany.

Jedenasta odsłona odbędzie się już w nowej formule biennale. Przy okazji zmienił się dotychczasowy, związany z Dniem Dziecka termin - imprezę przeniesiono na połowę października, włączając się w obchody Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej.

W konkursowych zmaganiach uczestniczyć będzie 11 teatrów z 6 krajów (Białorusi, Hiszpanii, Kanady, Polski, Rosji i Włoch).

W programie przeważają propozycje dla najmłodszych dzieci, również dla tzw. "najnajów", czyli nawet 6-miesięcznych maluszków (jak "Bajka-Zjajka" Teatru Dzieci Zagłębia). Już roczne dzieci mogą obejrzeć malarskie, poetyckie przedstawienie z hiszpańskiej La Zubii, niewiele starszym spodoba się interaktywna, żartobliwie przedstawiająca upływ czasu "Opowieść o drzewie" z Montrealu, czy też kameralne, oparte na muzyce i działaniu formą "Che si che no" znanego zespołu Drammatico Vegetale z Rawenny. Do podobnego adresata kierowane są łódzkie "Pokolorowanki", gdzie farby i dźwięki tworzą świat kolorów. Trochę większe maluchy bawić się będą znakomicie na "Czerwonym Kapturku" w niekonwencjonalnej (chociaż lalkowej) wersji Teatru Animacji z Poznania.

Starsze dzieci (i dorosłych) zachwyci z pewnością "Złoty klucz" bielskiej Banialuki - świetny tekst, drewniane lalki, wyraziste kreacje. Rosja przywiezie muzyczny "Album dziecięcy Czajkowskiego", pomysłowe, chwilami liryczne, innym razem żartobliwe obrazki sceniczne w różnych konwencjach.

W plenerze ulicy Mariackiej pokaże się Adam Walny ze swoją wielozadaniową lokomotywą (główny element scenografii) w ciekawej inscenizacji, opartej na rodzinnych zapiskach. "Dziadek" to propozycja zdecydowanie familijna, bo oryginalny pomysł i dystans do przedstawianej historii sprawi radość nie tylko dzieciom, ale i dojrzałym teatromanom.

Jak zwykle będzie można zobaczyć i porównać różne formy, jakimi posługuje się dzisiejszy teatr lalek - będą marionetki, teatr cieni, ale i piasek, kamienie czy włóczka. Z jednej strony Olsztyn ze swoją urokliwą, delikatną lalkową miniaturą, z drugiej duża inscenizacja z Witebska inspirowana baśniami i teatrem Wschodu.

Poza konkursem wystąpi Marcin Jarnuszkiewicz w autorskim "Homework" - wymagającym dużego skupienia, egzystencjalnym spektaklu dla dorosłych.

Zanim jury ogłosi werdykt, gospodarze zagrają jeszcze baśń "O Smoku Grubeloku" w reżyserii zmarłego niedawno czeskiego twórcy, Petra Nosálka.

W ramach imprez towarzyszących w Galerii Ateneum odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Beaty Wąsowskiej (utalentowanej kolorystki, uczennicy Jerzego Dudy-Gracza i Macieja Bieniasza), z kolei w pięciu miejskich domach kultury dzieci wezmą udział w działaniach warsztatowo-edukacyjnych z obszaru teatru lalek, współorganizowanych przez Instytucję Kultury Katowice - Miasto Ogrodów. Zajęcia poprowadzą aktorzy z Hiszpanii, Kanady, Rosji i Włoch oraz Adam Walny.

W sumie zaplanowano 25 przedstawień; na obu scenach Ateneum, w Teatrze Śląskim oraz w Kinoteatrze Rialto wystąpi 13 zespołów.

Renata Chudecka
Materiał Teatru
4 października 2013

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia