Wkrótce festiwal "Lalka też człowiek"

8. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek

Najwspanialsze lalki teatralne z całego świata, doskonali aktorzy i uznane grupy specjalizujące się w teatrze lalek od 7 października gościć będą w Warszawie. Przez 5 dni, podczas festiwalu Lalka Też Człowiek, będzie można zobaczyć zjawiskowe przedstawienia grup lalkowych m.in. z Wielkiej Brytanii, czy Grecji.

Festiwal Lalka Też Człowiek istnieje od 2006 roku. Na stałe wpisał się do kalendarza teatralnych wydarzeń kulturalnych z roku na rok gromadząc coraz szerszą publiczność. Lalka Też Człowiek jest jedną z niewielu imprez z dziedziny lalkarstwa, która nie jest skierowana do dzieci, a do dorosłego widza. Organizatorzy jako główny cel stawiają sobie podkreślenie wagi lalkarstwa i animacji oraz ukazanie ich w kontekście innych obszarów sztuki, jako pełnoprawnej dziedziny. Łamią stereotypy łączące teatr lalek jedynie z najmłodszymi widzami, czego dowodzi bogaty jak co roku program. Także i tym razem obfituje on w interesujące spektakle, pokazy animacji filmowych, wystawy oraz warsztaty.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy grupa teatralna Rouge28 Theatre z Londynu ze spektaklem inspirowanym japońską mitologią "Urashima Taro". Wystąpi również zwycięzca ubiegłorocznej nagrody za kreatywność -warszawski teatr Malabar Hotel. Podczas festiwalu zobaczymy sztukę "Bacon". W niezwykłą podroż w czasy dzieciństwa zabierze nas Walny-Teatr ze spektaklem "Dziadek". Konrad Dworakowski i Teatr Pinokio z Łodzi, w ramach Sceny Wyobraźni im. Brunona Schulza, zaprezentuje "Balladyny i romanse" wg powieści Ignacego Karpowicza. Festiwal zamknie spektakl greckiego teatru Merlin Puppet, "Clown's houses". W programie filmowym znajdą się pozycje nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu oraz białoruskim Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMAJOWKA 2013. Nie zabraknie również imprez towarzyszących skierowanych do odbiorców w każdym wieku, takich jak warsztaty teatralne czy wyjątkowa wystawa lalek słowackich.

Już po raz ósmy zostaną przyznane nagrody teatralne w kategoriach: za "Wyrażenie Życia Lalką" (dla najlepszego aktora), za "Wyrażenie Lalką Teatru" (za kreatywność), Grand Prix za "Wyrażenie Teatru Lalką" (dla najlepszego spektaklu festiwalu). Dodatkowo, swoje nagrody przyznają Jury Studentów Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej (Nagroda "Stówa za Pointę"), Unia Teatr Niemożliwy (Nagroda "Cudnej Chwili") oraz Polski Ośrodek Lalkarski Polunima (Dyplom Honorowy). Także Publiczność przyzna swoją nagrodę, którą będzie "Zaproszenie w Ciemno Zespołu na Najbliższą Edycję Festiwalu".

VIII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek; 7-12 października 2013 r. Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 Warszawa

Strona festiwalu www.lalkatezczlowiek.eu

(-)
Materiał Teatru
26 września 2013

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia