Wkrótce nowy spektakl wg Słobodzianka

"Młody Stalin" - reż. Ondrej Spišák - Teatr Dramatyczny w Warszawie

W Teatrze Dramatycznym trwają próby „Młodego Stalina". Dramat Tadeusza Słobodzianka reżyseruje Ondrej Spišak, scenografię przygotowuje František Liptak.

Prapremiera dramatu odbędzie się 6 kwietnia 2013 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy. W roli tytułowej Marcin Sztabiński.

Sztuka mówi o młodym człowieku na drodze do władzy. Jest jeszcze otoczony miłością, szacunkiem i przyjaźnią. Ma charyzmę, potrafi rozmawiać z ludźmi, rozumie ich problemy. Nie jest cynikiem, ale idealistą walczącym z niesprawiedliwością. Wierzy w rewolucję, a gangsterskie metody stosuje w „słusznej sprawie".

Historia rozgrywa się w czasie, gdy w jego życiu wiele się dzieje – aresztowania, podróże z fałszywym paszportem, tajne zjazdy. Nad idealistą zaczyna brać górę brutalny polityk. Pracując nad sztuką uświadomiłem sobie, że potencjalny Stalin, przywódca bezwzględnie dążący do celu, jest zagrożeniem też dziś, a sytuacja polityczna w pewnym sensie przypomina 1907 rok. Tak jak we wszystkich sztukach Slobodzianka, i ta jest opowiedziana /cytując inną z jego sztuk/ "ku przestrodze dze dzyń dzyń" – mówi Ondrej Spišak.

Obok Marcina Sztabińskiego w spektaklu występują także: Halina Skoczyńska, Agnieszka Wosińska, Izabela Dąbrowska, Paula Kinaszewska, Anna Markowicz, Anna Szymańczyk, Agnieszka Warchulska, Michał Czernecki, Krzysztof Dracz, Mariusz Drężek, Janusz R. Nowicki, Krzysztof Ogłoza, Piotr Siwkiewicz i Maciej Wyczański.

(-)
Materiał Organizatora
9 marca 2013

Książka tygodnia

Zachód słońca na Santorini
Wydawnictwo Poznańskie
Dionisios Sturis

Trailer tygodnia