Wkrótce polska premiera

"Francuzi" - reż. Krzysztof Warlikowski - Nowy Teatr w Warszawie

3 października w Nowym Teatrze odbędzie się warszawska premiera "Francuzów" - spektaklu inspirowanego powieścią "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta.

Nowa teatralna wyprawa Krzysztofa Warlikowskiego w poszukiwaniu źródeł dzisiejszej europejskiej świadomości i tożsamości. Początkiem jest monumentalna powieść Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu", która portretuje społeczeństwo w trakcie fundamentalnej zmiany związanej z utratą znaczenia dawnej hierarchii, eksplozją jawnego antysemityzmu, a przede wszystkim wybuchem pierwszej europejskiej wielkiej wojny. Nawiązując do stwierdzenia Gilesa Deleuza, że "powracają jedynie ci zmarli, których nazbyt szybko i nazbyt głęboko zakopano", Warlikowski wzywa Prousta by toczyć dzisiejszą debatę o Europie.

Równoległość czasu i zmagania, które prowadził z materią czasu Proust zobowiązują do tworzenia sytuacji równoległych. Ideą spektaklu nie jest tworzenie scenicznego ekwiwalentu powieści, ale znalezienie świata równoległego, struktury, przez którą przewleczemy naszą epokę jak przez precyzyjne ucho igielne krytycznego spojrzenia Prousta, z zachowaniem jego szczególności i ostrości widzenia i błyskotliwego poczucia humoru. Pogrążeni wśród czasu, który nie ma struktury linearnej, zbliżamy się do radykalnego obrazu Prousta, w miejscu do tego idealnym, w którym krążą energie społeczne i duchowe, czyli w teatrze.

***

3 października 2015 premiera w Nowym Teatrze

4, 8-11 października 2015 kolejne spektakle

ATM Studio, Wał Miedzeszyński 384

***

Tournée :

22-23 października 2015 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog Wrocław

7-8 grudnia 2105 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia Kraków

23-24 stycznia 2016 Clermont Ferrand

30-31 stycznia 2016 Comedie de Reims

11-13 lutego 2016 Genewa

22-23 marca 2016 Tarbes

18-19, 22-25 listopada 2016 Paryż

Produkcja: Nowy Teatr

Koprodukcja: Ruhrtriennale, Théâtre National de Chaillot (Paris), Comédie de Genve, Comédie de Clermont-Ferrand, la Filature (Mulhouse), le Parvis - Scne Nationale Tarbes Pyrénées

(-)
Materiał Teatru
26 września 2015

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia