Wkrótce premiera "Gottlandu"

"Gottland" - reż. Joanna Zdrada - Teatr Rozrywki w Chorzowie

Gottland – zbiór reportaży Mariusza Szczygła, na podstawie którego powstał spektakl – to przewrotna opowieść o Czechosłowacji i Czechach, podważająca istniejące w Polsce stereotypy na temat naszych południowych sąsiadów.

Tytuł książki z jednej strony odnosi się do nazwy założonego w Jevanach pod Pragą muzeum Karela Gotta – ikony czeskiej muzyki rozrywkowej. Z drugiej – jest przewrotnym komentarzem do opowieści o jednym z najbardziej zlaicyzowanych krajów Europy.

Szczygieł, śledząc losy swoich bohaterów (autentyczne postaci ze świata kultury, gospodarki i polityki), kreśli nieco ponad stuletnią historię Czechów, o których – mimo dużej sympatii – wciąż niewiele wiemy, często zadowalając się kilkoma obiegowymi opiniami i pamiątkami z Pragi z wizerunkiem Franza Kafki. Szukając dawnych bohaterów i ich rodzin, rozmawiając ze świadkami i przeglądając archiwa, autor Gottlandu opowiada historie konkretnych ludzi, których losy stają się jednocześnie opowieścią o dziejach Czechów od końca XIX wieku do czasów współczesnych.

Co mieści się pod skórą stereotypowego Czecha? Ile w nim Szwejka, który idealnie dopasowuje się do każdej sytuacji, unikając konfliktów i zasadniczych rozstrzygnięć? Czy taki twór w ogóle istnieje? Co tak naprawdę wiemy o południowych sąsiadach? O tym opowiada Gottland.

(-)
Materiał Teatru
8 marca 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia