Wkrótce premiera w Bagateli

"Prawda" - reż. Henryk Jacek Schoen - Teatr Bagatela w Krakowie

Teatr Bagatela zaprasza w lutym na piekielnie przewrotną komedię o anatomii zdrady. Na scenie zobaczymy Magdalenę Walach, Karolinę Chapko i Ewelinę Starejki w wybornym męskim towarzystwie.

Najlepsi aktorzy Bagateli wcielają się w role namiętnych kochanków w błyskotliwej komedii Prawda, cieszącej się od paryskiej premiery w 2011 niesłabnącą popularnością. Florian Zeller podsuwa nam niezwykle przewrotne odpowiedzi na pytanie o sensowność wszelkiej zdrady. Gdyby z dnia na dzień ludzie przestali się okłamywać, nie ostałaby się na ziemi ani jedna para. I w pewnym sensie byłby to koniec cywilizacji. Może zatem pora udoskonalić techniki zdradzania?

Reżyser Henryk Jacek Schoen, dyrektor Teatru Bagatela, mówi, że miał trzy powody, by wyreżyserować ten spektakl:

"Ten dramat wybrałem po pierwsze dlatego, że wiem, iż problem zdrady zawsze będzie dotyczył kobiet, a ja jestem ich wielkim rzecznikiem. Kobiety nawet jak nie przeżywają zdrady realnie, to zawsze się jej instynktownie boją. To jest tabu, które wisi prawie nad każdym małżeństwem.

Ponieważ z badań wynika, że o pójściu do teatru w dziewięćdziesięciu procentach decydują kobiety, doszedłem do wniosku, że wyreżyseruję taką sztukę, która będzie dla nich. To drugi powód.

A trzecim powodem wyboru Prawdy są świetnie napisane role. Każda z postaci ma znakomicie nakreśloną linię przemiany, co zawsze jest idealnym pretekstem do stworzenia dobrej kreacji aktorskiej. Inteligentne, lekkie dialogi dają ogromne możliwości wprowadzania tak korzystnych do zagrania na scenie wieloznaczności.

Dla reżysera to frajda pracować nad takim tekstem z kapitalnym zespołem. Świadomość możności zaproszenia i wprowadzenia widza do świata zaproponowanego przez Zellera była dla mnie wyzwaniem."

(-)
Materiał Teatru
5 lutego 2014

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia