Wkrótce warszawski festiwal

9. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek

Festiwal "Lalka też człowiek" odbędzie się w tym roku już po raz dziewiąty. Jest to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie teatrowi lalek dla dorosłych.


IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka Też Człowiek

10-17 października 2014, Warszawa

Z roku na rok festiwal przyciąga nie tylko coraz większą liczbę publiczności, ale też grupy teatralne z odległych zakątków świata. Podczas tegorocznej edycji zobaczymy m.in. spektakle z Iranu i Włoch, które reprezentują aktualne dokonania teatru lalek i pozwalają na zapoznanie się z najciekawszymi światowymi wydarzeniami artystycznymi z tej dziedziny.

Festiwal "Lalka Też Człowiek" powstał w 2006 roku. Celem organizatorów było zerwanie ze stereotypem teatru lalek, jako dziedziny skierowanej do najmłodszych odbiorców.

Rozwijała się ona bowiem równolegle z teatrem żywego aktora, a jej korzeni należy szukać w starożytności. Dziecko jako odbiorca tego rodzaju sztuki pojawiło się dopiero w połowie XIX wieku. Organizatorzy wydarzenia od dziewięciu lat udowadniają, że animacja i teatr lalek są pełnoprawnym językiem sztuki.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpią m.in.: grupa teatralna Zahra Sabri Theater z Iranu ze spektaklem "Count to one", laureatka nagrody publiczności z 2012 roku Nicola Unger z Holandii, a także niezależna reżyserka i performerka Meital Raz z Izraela ze spektaklem "Zebra", który jest wzruszającą historią opowiedzianą bez użycia słów. W programie znajdą się również pozycje filmowe oraz powstające na żywo grafiki i szkice Joanny Bielińskiej. Nie zabraknie również wystaw - prezentacji lalek Evy Carskiej oraz Teatru FOTOgrafii Da Vinci Miał Rację R.Topoer ze zdjęciami Przemka Wiśniewskina.

Większość wydarzeń odbywać się będzie w Instytucie Teatralnym przy ul. Jazdów 1, wyjątkiem jest wystawa tworzona ad hoc w kafejko-restauracji na Zamku Ujazdowskim.

Organizatorem festiwalu "Lalka Też Człowiek" jest Unia Teatr Niemożliwy. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu od jego powstania pozostaje Marek b.Chodaczyński, prezes Unii Teatr Niemożliwy.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

 

(-)
Materiał Festiwalu
23 września 2014

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...