Włodzimierz Bielicki (1932-2012)

Scenograf, impresario, aktor i reżyser.

Włodzimierz Bielicki, pseudonim artystyczny Wowo Bielicki. Urodził się 16 stycznia 1932 w Warszawie. Zmarł 24 października 2012 w Warszawie.

Ukończył Wydział Malarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Współzałożyciel gdańskiego kabaretu Bim-Bom. Pracował w wielu teatrach jako aktor, rezyser i przede wszystkim scenograf; Opera Bałtycka, Teatr Wielki w Warszawie. Przez dwanaście lat był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Ma wielki wkład w rozwój Teatru Telewizji, gdzie współpracował z takimi reżyserami jak: Jerzy Gruza, Olga Lipińska, Adam Hanuszkiewicz, czy Ireneusz Kanicki. W telewizji współtworzył jako scenograf w prawie 20 spektakli, a w teatrach muzycznych i operowych ponad sześćdziesiąt. Jego debiut przypadł 5 marca 1960 r. w Operze i Filharmonii Bałtyckiej, w spektaklu „Harnasie", w inscenizacji i choreografii Janiny Jarzynówny-Sobczak i Edwarda Dobraczyńskiego, do którego wspólnie z Józefą Wnukową i Jackiem Żuławskim stworzyli scenografię.

Podczas dyrekcji w Wałbrzychu zrealizował prawie czterdzieści przedstawień począwszy od „Kreta" Roberta Lamoureuxw 1988 roku a ostatnim „Ożenek" Mikołaja Gogola 30 września 2000 roku.

Pracował także w filmie zarówno jako scenograf „Walkower", jak również aktor w „Do widzenia, do jutra".

Wowo Bielicki to historia polskiej sceny był człowiekiem powszechnie lubianym i bardzo życzliwy ludziom. Chętnie wciągał do współpracy młodych twórców, artystów i dziennikarzy.

Za swoja działalność zawodową zdobył wiele nagród. Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Autorów i Kompozytorów oraz  członkiem Związku Artystów Scen Polskich.

Odznaczenia:
1967 - Odznaka 1000-lecia
1969 - Zasłużony Działacz Kultury
1969 - Srebrny Krzyż Zasługi

Źródła: E-teatr, Wikipedia, FilmPolski

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
16 stycznia 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...