Włodzimierz Bielicki (1932-2012)

Scenograf, impresario, aktor i reżyser.

Włodzimierz Bielicki, pseudonim artystyczny Wowo Bielicki. Urodził się 16 stycznia 1932 w Warszawie. Zmarł 24 października 2012 w Warszawie.

Ukończył Wydział Malarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Współzałożyciel gdańskiego kabaretu Bim-Bom. Pracował w wielu teatrach jako aktor, rezyser i przede wszystkim scenograf; Opera Bałtycka, Teatr Wielki w Warszawie. Przez dwanaście lat był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Ma wielki wkład w rozwój Teatru Telewizji, gdzie współpracował z takimi reżyserami jak: Jerzy Gruza, Olga Lipińska, Adam Hanuszkiewicz, czy Ireneusz Kanicki. W telewizji współtworzył jako scenograf w prawie 20 spektakli, a w teatrach muzycznych i operowych ponad sześćdziesiąt. Jego debiut przypadł 5 marca 1960 r. w Operze i Filharmonii Bałtyckiej, w spektaklu „Harnasie", w inscenizacji i choreografii Janiny Jarzynówny-Sobczak i Edwarda Dobraczyńskiego, do którego wspólnie z Józefą Wnukową i Jackiem Żuławskim stworzyli scenografię.

Podczas dyrekcji w Wałbrzychu zrealizował prawie czterdzieści przedstawień począwszy od „Kreta" Roberta Lamoureuxw 1988 roku a ostatnim „Ożenek" Mikołaja Gogola 30 września 2000 roku.

Pracował także w filmie zarówno jako scenograf „Walkower", jak również aktor w „Do widzenia, do jutra".

Wowo Bielicki to historia polskiej sceny był człowiekiem powszechnie lubianym i bardzo życzliwy ludziom. Chętnie wciągał do współpracy młodych twórców, artystów i dziennikarzy.

Za swoja działalność zawodową zdobył wiele nagród. Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Autorów i Kompozytorów oraz  członkiem Związku Artystów Scen Polskich.

Odznaczenia:
1967 - Odznaka 1000-lecia
1969 - Zasłużony Działacz Kultury
1969 - Srebrny Krzyż Zasługi

Źródła: E-teatr, Wikipedia, FilmPolski

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
15 stycznia 2022

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...