Wokół Piny Bausch

przegląd filmowy - kino teatralne - Instytut im. J. Grotowskiego we Wrocławiu

W związku z drugą rocznicą śmierci Piny Bausch Instytut Grotowskiego zaprasza na dwumiesięczny przegląd filmów poświęconych twórczości tej wyjątkowej artystki. W programie m.in.: "Pewnego dnia Pina zapytała...", "Orfeusz i Eurydyka", "Probe sacre", "Święto wiosny". Przegląd zamkną wykłady badaczek twórczości Piny Bausch: Anny Królicy i Aleksandry Dziurosz.

Pina Bausch – urodzona 27 lipca 1940 roku, wybitna choreografka, tancerka, reżyserka. Realizowała widowiska na pograniczu baletu, dramatu i pantomimy. Ruch w jej teatrze był głównym nośnikiem narracji. Swoje dramatyczne i pełne ekspresji historie opowiadała niemal bez słów, żartobliwie twierdząc, że jeśli można o czymś opowiedzieć słowami, to po cóż do tego używać innych środków.

Pina Bausch w centrum zainteresowania stawiała naturę ludzką oraz odwieczną walkę, jaką człowiek toczy z żywiołami, ze światem i z samym sobą. Jej tragiczne, niekiedy surrealistyczne opowieści nasycone były niespotykaną ekspresją. Imponujący dorobek artystyczny Piny Bausch to zrealizowane od 1973 roku 42 autorskie przedstawienia, wśród nich Café Müller z muzyką Purcella (1978), Święto wiosny z muzyką Strawińskiego (1975), Arien z muzyką Mozarta i Beethovena oraz włoskimi ariami operowymi (1979), Walzer (1982), Palermo palermo (1989), Ein Trauerspiel (1994), Nefès (2003) wyprodukowane we współpracy z międzynarodowym Festiwalem Teatralnym w Istambule i najnowsze Sweet mambo (2008).

Teatr Piny Bausch występował w Polsce trzykrotnie: w 1987 roku we Wrocławiu na Festiwalu Teatru Otwartego, w 1998 roku w Warszawie na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuki Akcji Rozdroże oraz ponownie we Wrocławiu na festiwalu Świat Miejscem Prawdy, w trakcie trwania którego, 30 czerwca 2009, dotarła smutna informacja o śmierci artystki. W hołdzie Pinie Bausch tancerze zespołu Tanztheater Wuppertal zagrali tego dnia spektakl Nefès.

Harmonogram wydarzeń:

5 maja (czwartek) godz. 18:00
"Pewnego dnia Pina zapytała...", reż. Chantal Akermann, Francja/Belgia 1983 (Czas trwania: 57\')

Autorka dokumentu towarzyszyła Pinie Bausch i jej zespołowi Tanztheater Wuppertal podczas tournée w Niemczech, Włoszech i Francji. W filmie znajdują się fragmenty spektakli i prób, a przede wszystkim wypowiedzi aktorów Tanztheater oraz samej Piny Bausch.

19 maja (czwartek) godz. 18:00
"Pina Bausch", reż. Anne Linsel, Niemcy 2006 (Czas trwania: 43\')

Dokument o historii narodzin teatru tańca, o zrealizowanych spektaklach i współpracy z innymi artystami. Przed kamerą wypowiadają się tancerze m.in. Dominique Mercy, Regina Advento, Ruth Amarante, a także scenograf Peter Pabst i projektantka kostiumów Marion Cito, którzy przez dziesięciolecia towarzyszyli Pinie Bausch w pracy. Film został zrealizowany w Wenecji w Teatro La Fenice, w Lizbonie, Brukseli i Wuppertalu.
 
26 maja (czwartek) godz. 18:00
"Orfeusz i Eurydyka" Pod dyrekcją i w choreografii Piny Bausch, Francja 2008 (
Czas trwania: 104\')
Muzyka: Christoph Willibald Gluck (1714-1787)
Kostiumy: Rolf Borzik

Historia śpiewaka Orfeusza zrozpaczonego po stracie swojej ukochanej żony Eurydyki. Pina Bausch zrealizowała operę-balet Orfeusz i Eurydyka według opery Glucka (w niemieckiej wersji językowej) najpierw w Wuppertalu w 1975 roku, a potem w 2005 roku z paryskim zespołem  w Opéra Garnier. Spektakl zarejestrowany został w lutym 2008 roku (w oryginalnej scenografii i kostiumach Rolfa Borzika).

2 czerwca (czwartek) godz. 18:00
"W poszukiwaniu tańca", reż. Patricia Corboud, Niemcy 1991, (Czas trwania: 29\')

Kiedy w 1973 roku Pina Bausch została dyrektorką baletu w Wuppertalu, nikt o niej nie słyszał. Od tego czasu ona i jej zespół zdobyli światową sławę. Tanztheater Wuppertal może pochwalić się około 50 tournée w ponad 20 krajach. Ten krótki dokument pokazuje, że pomimo międzynarodowego sukcesu, Pina Bausch nigdy nie odwróciła się od miasta, w którym rozpoczynała swoją karierę.

16 czerwca (czwartek) godz. 18:00
"Probe Sacre", reż. Detlef Erler, Francja 1992, (Czas trwania: 52’)

Zapis filmowy próby do spektaklu Święto wiosny. Przez niemal godzinę jesteśmy w sali prób teatru w Wuppertalu wyłącznie z choreografką i odtwórczynią głównej roli – Kyomi Ichidą. Dokument ujawnia wiele tajemnic teatru tańca Piny Bausch – pokazuje jak wielkim atlasem anatomii tańca jest ów teatr.

23 czerwca (czwartek) godz. 18:00
"Święto wiosny", reż. Pina Bausch, Niemcy 2010, (Czas trwania: 52’)

Zapis filmowy przełomowego przedstawienia w karierze Piny Bausch. W 1975 roku Pina Bausch zaprezentowała własną wizję Święta wiosny, słynnego baletu Igora Strawińskiego. Niemiecka choreografka stawia naprzeciw siebie grupę tancerzy i tancerek. Pokryta torfem scena staje się miejscem zaciętej, wyczerpującej walki, którą zakończy złożenie ofiary.

wykłady (wstęp wolny):

29 czerwca (środa) godz. 17:00
Aleksandra Dziurosz - "Twórczość Piny Bausch – fenomen na skalę światową"

Aleksandra Dziurosz (ur.1981) – polska tancerka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, dyrektorka i choreografka Warszawskiego Teatru Tańca. W 2009 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskała tytuł doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej: rytmika i taniec. Wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Twórczyni ruchu scenicznego w spektaklach operowych i teatralnych takich jak: Lot nad kukułczym gniazdem (2009, Teatr Powszechny, Warszawa) czy Zbrodnia i kara (2008, Opera Kameralna, Warszawa) i wielu innych. Autorka książki Fenomen twórczości Piny Bausch.

30 czerwca (czwartek) godz. 17:00
Anna Królica - "Pina Bausch: na przekór mitom"

Anna Królica (ur. 1982) – z wykształcenia teatrolożka i rusycystka. Obecnie doktorantka UJ, prezes Fundacji PERFORMA, współzałożycielka portalu www.nowytaniec.pl. Poza krytyką taneczną zajmuje się teorią i historią tańca, szczególnie w jego polskim i niemieckim kontekście. Publikowała w „Kontekstach”, „Didaskaliach”, „Teatrze”, „Scenie” oraz www.kulturaenter.pl. Aktualnie pracuje nad zagadnieniem pamięci i ciała w Teatrze Śmierci Tadeusza Kantora i Tanztheater Wuppertal Piny Bausch.

(-)
Materiały Organizatorów
5 maja 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia