Wokół tradycji 2009

Warsztaty Scholi Teatru Węgajty - Teatr Kana w Szczecinie

W dnich 6-8 kwietnia w Teatrze Kana, w ramach projektu "Wokół tradycji 2009", Schola Teatru Węgajty poprowadzi warsztaty związane z tradycjami wielkopostnymi.

Tradycja Wielkiego Postu, okresu poprzedzającego najważniejsze święto kościoła katolickiego, sięga IV wieku. Wyrazem szczególnego charakteru tego czasu jest m.in. kształtująca się od średniowiecza bogata i różnorodna twórczość muzyczna. Rozmaite aspekty tematyki pasyjnej odnajdujemy w pieśniach liturgicznych i pozaliturgicznych obecnych z jednej strony w uniwersalnym repertuarze łacińskim Kościoła powszechnego, z drugiej w licznych pieśniach rodzimych różnych tradycji językowych i kulturowych, gdzie ujęcie tych treści przybiera specyficzny koloryt.

Twórcy Scholi Teatru Węgajty: Johann Wolfgang Niklaus, Jacek Hałas, Maciej Kaziński i Serhij Petryczenko w swojej pracy zajmują się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego i antropologią kultury.

W ramach projektu "Wokół tradycji" poprowadzą trzydniowe warsztaty obejmujące naukę m.in. średniowiecznych pieśni łacińskich, polskich i ukraińskich pieśni lirniczych oraz pieśni wykonywanych do dzisiaj podczas wielkopostnych, pasyjnych i wielkanocnych obrzędów na Kurpiach, a także w okolicach Biłgoraju i Szypliszek. Zwieńczeniem projektu będzie prezentacja pieśni wielkopostnych w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty.

(-)
Materiały Organizatorów
4 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...