Woskresinnia na Rynku Wielkim

40. Zamojskie Lato Teatralne

12 lipca o godz. 22, na finał 40. Zamojskiego Lata Teatralnego, Lwowski Teatr Woskresinnia zagra na Rynku Wielkim spektakl "Testament Szewczenko", opowiadający o trudnej i bolesnej historii Ukrainy.

Życie Tarasa Szewczenki, wielkiego pisarza, poety, malarza, więźnia łagrów, duchowego przywódcy narodu ukraińskiego, opowiedziane środkami teatru ulicznego. Artyści lwowscy przybliżą jego genialną twórczość, jakże aktualną dziś, w dobie dramatycznych napięć na UKrainie.

W barwnym widowisku wykorzystywane są szczudła, mobilne machiny, płonące elementy scenograficzne i efekty pirotechniczne.

Premiera: maj 2014, Lwów

Czas trwania: 60 min.

***

Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W wyniku porozumienia się młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którym nie wystarczał państwowy, lekko akademicki, istniejący na Ukrainie teatr, i którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć nową scenę.

Teatr Woskresinnia pod dyrekcją Jarosława Fedoryszyna absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITIS bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując światową dramaturgię, która dotąd nie była prezentowana na scenach dramatycznych Ukrainy. Krok po kroku, wypracowywano własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną. Każda premiera dla Jarosława Fedoryszyna jest poszukiwaniem od zera najwłaściwszych środków wyrazowych i budowaniem formuły Teatru, bliskiego sercu, i wyrażającego niepokój czasów w jakich przyszło mu żyć i tworzyć.

Artyści Teatru Woskresinnia w ciągu swojego dwudziestoletniego istnienia, prezentowali swoje spektakle w Ukrainie. Chętnie zapraszani do Polski wzięli udział w międzynarodowych festiwalach teatralnych m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Kaliszu, Warszawie. Odwiedzili też festiwale w Edynburgu, Nowym Sadzie, Lublanie, Mariborze, Holzminden, Archangielsku, Trabzonie, Brześciu, Lenz, Kairze, Bratysławie, Moskwie, Seulu, Krajovej, Goerlitz, Bremie, Trabzonie, Brześciu, Lenz, Kairze, Bratysławie, Moskwie, Seulu, Valladolid, Salamance, Pradze, Montegranaro, Teheranie, Tajwanie. Wszystkie spektakle mają własny charakter, są efektowne, ale nie efekciarskie i prezentują wysoki kunszt sztuki aktorskiej. Do niebywale interesujących inscenizacji widzowie i krytyka zgodnie zaliczyli "Trzy siostry" Czechowa, "Drogę do Damaszku" Strindberga, "Gigantów z Gór" Pirandella, "Hioba" Karola Wojtyły, "Zwiastowanie" Claudela, "Zachodnią Przystań" Koltesa, "Oszalałego z miłości" Sama Sheparda, a ostatnio "Szarańczę" Bilijany Srbljanowicz i "Człowieka u drzwi" Wolfganga Borcherta.

Od 1996 roku Woskresinnia specjalizuje się w realizacji przedstawień plenerowych. Rozmach i widowiskowość spektakli, połączone z mistrzowską grą aktorska przyniosły Teatrowi rozgłos i uznanie publiczności. Do najgłośniejszych przedstawień scenicznych doszły plenerowe spektakle wyreżyserowane przez autora scenariuszy Jarosława Fedoryszyna: "Fiesta Baryliefa", "Święte i Grzeszne", "Danyło Halicki", "Hiob", "Marzenia", "Gloria", "Wiśniowy Sad", "Spotkać Prospera" i "Misterium Pinsla", a ostatnio "Testament Szewczenko".

Teatr Woskresinnia dzięki tym realizacjom stał się niekwestionowanym liderem teatru ulicznego Ukrainy i jednocześnie jest zespołem bardzo często zapraszanym na międzynarodowe festiwale teatralne. W 2010 roku w dowód uznania osiągnięć artystycznych Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało Teatrowi wysoce prestiżowy status Teatru Akademickiego.

(-)
Materiał organizatora
11 lipca 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia