Wraca do warszawskiej Zachęty

„Proszę bardzo" - reż. Wiktor Rubin - Teatr Żydowski

Spektakl Teatru Żydowskiego „Proszę bardzo" na podstawie autobiografii Andy Rottenberg wraca do warszawskiej Zachęty. Teatr Żydowski rozpocznie sezon dawno niegranym spektaklem „Proszę bardzo" w reż. Wiktora Rubina. Premiera odbyła się ponad rok temu w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Widzowie będą mogli obejrzeć spektakle 6, 7 i 8 września o 20.30.


Miejsce wydarzenia jest nie bez znaczenia. Wystawy, które miały miejsce za dyrekcji Andy Rottenberg, wieloletniej dyrektorki Galerii Zachęta, po raz pierwszy zwróciły uwagę mediów komercyjnych i wyciągnęły sztukę współczesną z galerii na ulice. Na pierwszy plan debaty wyciągnięto pochodzenie, nazwisko, postać Andy Rottenberg. Powieść autobiograficzna „Proszę bardzo" to szczera do bólu odpowiedź na domysły, plotki, konfabulacje i ataki pod adresem Andy jako „kontrowersyjnej", „skandalizującej kuratorki i dyrektorki".

„Proszę bardzo" jest badaniem przeszłości, odkrywaniem tragicznych losów nieznanych przodków, członków rodziny ojca, zamordowanych przez nazistów w Bełżcu i syberyjskiej rodziny matki, której losy są równie bolesne i skomplikowane. Książka jest próbą włączenia całej bolesnej genealogii w obręb swojej tożsamości, bez wybielania czy wypierania się złożonej, niedającej się ujednoznacznić materii.
Główną rolę w spektaklu, czyli postać Andy Rottenberg, kreuje Tomasz Nosiński, występujący w Teatrze Żydowskim gościnnie.

"Ten wybór był absolutnie intuicyjny. Kiedy już było wiadomo, że będę reżyserował tę sztukę- historię życia kobiety naznaczonej trudnymi doświadczeniami, opowiedzianą otwarcie, szczerze aż do bólu, bardzo osobistą i intymną, wiedziałem, że muszę to przedstawić z pewnego dystansu. I dlatego wybór aktora a nie aktorki do tej roli wydał mi się oczywisty" - mówił reżyser spektaklu i autor scenografii Wiktor Rubin.

W obsadzie, poza wspomnianym Tomaszem Nosińskim, znaleźli się również: Ryszard Kluge, Joanna Rzączyńska, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Małgorzata Trybalska i Jerzy Walczak.

Spektakl "Proszę bardzo powstał we współpracy Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz z Zachętą — Narodową Galerią Sztuki.

Więcej o spektaklu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakle/prosze-bardzo

Edyta Bach
Materiał Teatru
2 września 2019
Portrety
Wiktor Rubin

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia